Janina
| Janina a întrebat:

Acum ceva vreme eram bune prietene: Petro, Janina si Alina.
Petro si-a facut o noua prietena, Anca, iar eu am fost data la o parte.Anca era colega de clasa, uneori imi cereau sa plec din banca sa poata ele vb, sau cand eu veneam ele taceau. Am incercat sa vorbesc cu petro sa o intreb ce se intampla dar ea mereu spunea ca eu exagerez si ca mi se pare, iar daca vorbeam cu Anca ea imi zicea ca nu stiu sa ma integrez in grupul lor.Alina a ramas cu ele. Aceasta relatie Petro-Anca a tinut cam un an, timp in care eu am fost data tot mai la o parte si am hotarat sa rup de tot prietenia cu Petro.
Apoi Petro si-a dat seama ca ceva nu e bine, pirduse prea multi prieteni din cauza Ancai si se schimbase f tare. Desi terminasem liceul m-a cautat si-a cerut iertare si am reinodat relatia: Petro - Janina.
Alina a ramas insa cu Anca si s-a schimbat complet.Nu ne mai vorbeste, ne-a dat ignore pe mess, nu vrea sa auda de noi. Mai nou fumeaza si se comporta ciudat.Ieri un prieten a vrut sa o scoata in oras, initial ea a acceptat insa dupa ce l-a lasat sa astepte 30 de min i-a trm un msg in care spunea : cum isi inchipui el ca ea ar iesi cu unul ca el.Ca ea are aspiratii mult prea mari si el nu ii poate oferi tot ce are ea nevoie.
Alina era foarte atasata si de parintii ei, dar mai nou nici nu mai vorbeste cu ei.
Cum sa ii explic ca nu face bine, ca s-a schimbat intr-un mod rau daca ea nu vrea sa ma asculte?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Draga mea, in viata sunt oamenii care, mai ales daca suntem influentabili, ne pot determina sa facem ceea ce noi n-am dori, ne influenteaza sa devenim cumva cum n-ar trebui sa fim. Parerea mea este ca aceasta Anca o influenteaza negativ pe Anca, dar si are si ea o vina. Ii pasa de ce spune Anca, o are ca model... sau mai stiu eu ce. Posibil ca Anca s-o influenteze in continuare, posibil ca deja s-a format ca atare... si nu se va putea schimba la loc decat daca isi da seama ca nu face bine ceea ce face. Parintii ei ar fi putut face poate ceva mai mult decat tine, dar daca nici ei nu au reusit inseamna ca puterea Ancai este mult mai mare. Sa nu te astepti sa se trezeasca prea curand. Din pacate se intampla sa se trezeasca doar cand deja a pierdut foarte mult si cand si aceasta Anca, nemaiavand nevoie de ea, o sa o tradeze sau pur si simplu o sa se indeparteze de ea. Atunci se va simti singura si va avea nevoie de un prieten. Daca esti o prietena adevarata, atunci poate ca vei fi de ajutor.
Nu este frumos cum se comporta cu oamenii si va avea doar de pierdut, poti sa-i spui asta... desi nu cred ca va avea mare influenta asupra ei, pe moment. Spune-i doar ca astepti sa se trezeasca la realitate si ca vei fi acolo pentru ea cand se va intampla asta.

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Poti sa incerci sa-i dai fostei tale prietene un sfat, insa este prea putin probabil sa tina seama de acel sfat sau sa te repeada. Sunt unii oameni care trecand prin adolescenta isi schimba felul de a fi si isi pun in cap ca ei sunt superiori celorlalti, motiv pentru care se dau"mari" si isi aleg prieteni doar pe acele persoane care le "canta in struna" cum s-ar zice. Tu, trebuie sa accepti ca ati fost prietene dar ca, de cca 1 an nu mai sunteti si in tot acel rastimp fata care ti-a fost anterior prietena s-a schimbat si nu mai puteti comunica in prezent.
Eu cred ca te doare sufletul s-o vezi cum se comporta si mai ales ca s-a apucat de fumat, si-a indepartat prietenii si chiar parintii, dar se pare ca tu nu poti sa modifici acest lucru oricat ai vrea, pentru ca acum nu are urechi sa auda realitatea. Ea traieste in lumea imaginara ce si-a creat-o si considera ca ea va trai pe picior mare si nu va mai avea de a face cu voi "muritorii de rand". Daca ar fi mai multi din fostii ei prieteni care sa se uneasca cu tine si s-o provocati la o discutie, poate ca ati avea mai multi sorti de izbanda, insa ma indoiesc ca rezultatul ar putea fi schimbat. Eu cred ca se va "trezi " singura si va intelege unde si cand a gresit si atunci ar fi bine daca ar avea un preten care s-o sprijine, pentru ca socul va fi destul de mare. Sunt oameni care nu inteleg din experentele celorlalti cum sa se fereasca ei insasi de greseli ci, ei sunt cei care se trezesc doar dupa ce simt efectul greselii facute doar pe pielea lor.
Tu esti o fata buna si te felicit ca-ti faci griji pentru fosta ta prietena insa din varii motive ea nu te mai considera prietena si atunci nici nu va fi receptiva la ce-i vei spune tu, chiar daca sfaturile tale sunt bune.
Poti eventual sa discuti cu parintii ei daca-i cunosti si daca sunteti in relatii bune si sa vezi ei ce parere au acum despre fiica lor, dar fara ca tu s-o condamni pentru ceva ca, atunci ei s-ar putea supara pentru ca, orice ar face copilul parintii vor fi todeauna langa el, chiar daca lui nu-i declara raspicat acest lucru.
Ai gija de tine, comporta-te frumos si fii un om bun cu toti cei care-ti sunt aproape, familie, prieteni, colegi. Multa sanatate si multe succese in continuare.

Janina
| Janina explică:

Multumesc mult rroxi43 mi se pare foarte bun sfatul tau si imi place cum gandesti.

| Criiss16 a răspuns:

Stii tu... daca nu vrea sa te asculte e cam greu sa-i spui ceva.incearca totusi cumva sa vb. cu ea iar daca tot nu te asculta.las-o ca o sa-si dea singura ca nu e bine ceea ce face.nu stiu sigur ce sa zic... e destul de complicat tinand cont ca nu vrea sa te asculte chiar de loc. Vorbeste si cu prietena ta Petro si gasiti o solutie. e ff bine ca vrei sa o ajuti pe Alina.Asta dovedeste ca esti o fata super chiar daca pentru. ea nu mai "existi"happy Stiu, nu cred ca te-am ajutat cu nimic. Sper sa gasesti o solutie! Succes!happy

| jani a răspuns:

Acum ea nu are nevoie de nimeni...pentru ca nu vede nimic din ce se intampla in jurulei... e prinsa intr-o capcana... din care greu va mai putea iesi intreaga...important este...ca are langa ea. o prietena ca tine...si cum vad eu ca gandesti tu...cred vei avea rabdare...si atunci cand ea...se va trezi la realitate... tu vei fi langa ea sa o ajuti...acum este cam imposibil sa o intoarca cineva din drum... daca parintii nu au reusit... e mult mai greu pentru tine...rabdare...si vei vedea ca...pana la urma...va realiza...ca esti acolo pentru ea

| gabrielutzu a răspuns:

Ai prea multe pretentii.

| masly a răspuns:

Sti... nu prea ai ce face poti doar sa i explice ce are de pierdut... dar dac nu intelege sincer nu are rost. u sa fi sigura ca tiai facut datoria de pretena adevarata...candva sigur va regreta... da poate va fi prea tarziu

| miriam a răspuns:

Nu cred ca poti face ceva mai ales ca nu te asculta.Las-o sa-si dea seama singura ca greseste.Nu-ti mai fa atatea probleme, nu merita!

| eumi a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate. Ignor-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie doar sa ai constiinta impacata k ti-ai facut datoria de a incerca a-i spune ce e bine si ce e rau... e problema ei k nu a vrut sa te asculte...mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de binele pe care tu i l-ai dorit... dar asta e.in viata nu sunt sunt numai prieteni adevarati...si ea este unul dintre ei...nu a fost deloc frumos cum s-a purtat cu tine si cu cealalta fata...incearca si tu sa te indepartezi de cele 2 ca sa nu te influenteze si pe tine...si incearca sa vb cu parintii fetei... poate poate rezolva si ei cat de cat cv...:*. te pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o poti ajuta pentru ca ea inca nu stie cata nevoie are de ajutor. Dar poti sa ii urmaresti evolutia si sa afli momentul de dinaintea prabusirii ei. Atunci vei putea interveni, o vei putea ajuta, poate chiar salva. Sa speram ca va accepta ajutorul tau si va aprecia prietenia si grija ta.