Ce poți face dacă ești o victimă a agresiunii sexuale?

Agresiunea sexuală nu este alegerea ta și niciodată nu se întâmplă din vina ta.

Victimele agresiunii sexuale au sentimente de vinovăție, neputință, rușine, dar și frică față de modul în care vor reacționa cei apropiați dacă vor afla, dar și pentru că pot primi amenințări sau pot fi șantajate de agresori. Toate acestea le împiedică să vorbească despre ceea ce li s-a întâmplat.

A VORBI CU CINEVA ESTE PRIMUL PAS ÎN A PUNE CAPĂT AGRESIUNII

La primul semn că se întâmplă sau urmează să se întâmple ceva nedorit, ție sau cuiva din jurul tău: Vorbește cu o persoană de încredere! Alege să vorbești cu un adult cu care te simți în siguranță: parinte, rudă, profesor sau alt adult de încredere.

Sună la 116111! Psihologii Asociației Telefonul Copilului sunt gata oricand să vina în sprijinul tau, de luni până vineri, între orele 08.00: 20.00. Apelul este gratuit, oferit de Telekom Romania Communications din rețelele Telekom, Vodafone și Orange. Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Instalează-ți aplicaţia HappyGraff, disponibilă pe dispozitive android și beneficiezi de consiliere gratuit, direct de pe mobil. Denunță abuzurile la 112!

LEGEA TE PROTEJEAZĂ

Este bine să fii informat/ă și să îți cunoști drepturile! Trebuie să ştii faptul că în România există legislaţie care te protejează împotriva agresiunii sexuale:

  • Codul Penal include agresiunea sexuală asupra minorilor în rândul infracțiunilor contra libertății și integrității sexuale și pedepsește agresiunea sexuala cu închisoarea.
  • Legea 272/2004, privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, republicata
  • Aşadar, agresorul poate fi pedepsit pentru faptele sale, iar tu poţi beneficia de sprijin psihologic.

Suntem rezultatul atingerilor trăite. Apără-te de cele nedorite. Apără-te de agresiunea sexuală. Sună la 116111! Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Află mai multe la https://www.116111.ro/AtingeriNedorite/!

16 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu ai auzit de capacitatea omului de gandire atat la barbat cat si la femeie?

| Jessica1235 a răspuns:

Prima dată mergi la politie și dacă nu ai putere să treci peste mergi la un psiholog sau vorbești cu cineva (părinte, frate, sora, prieten apropiat)

| 3824060673 a răspuns:

Care aveți cunoștință de cauză legat de abuzuri împotriva minorilor sub 16 ani, vă rog să îmi scrieți în privat toate detaliile atât despre victimă, dar mai ales despre agresor. Vă mulțumesc și vă rog copii să stați departe și să vă păziți voi înșivă de contacte directe cu adulți, maxim 10% din adulții de azi vă vor educa sănătos și constructiv ce înseamnă siguranță etapelor vieții și/dar mai ales despre educația socială cu toate nevoile, necesitățile și menitele valori firești de care, neexperimentat fiind poți fi deposedat ușor în schimb oferindu'ți'se o tulburare și o mustrare care te va urmări tot restul vieții și care atât timp îți va ocupa că nu te vei mai putea ocupa de realizarea visurilor. Griji de voi urmași! Ok? Succes

| Ree07189 a răspuns:

1.Sa vorbesti cu un adult
2.Sa reclami agresorul la politie

| miaulmagic a răspuns:

Nu văd cu ce deranjează cât timp este utilă.

| vandam500 a răspuns (pentru miaulmagic):

Utila la ce pai hai sa fac si ieu la fel vad o minora bine dezvolltata buna de... sa o violez nu?

| miaulmagic a răspuns:

Ai probleme grave dacă asta ți se pare o întrebare inutilă având în vedere câți copii sunt pe site. Fă o vizită la Psihiatrie. Mulțumim.

| miaulmagic a răspuns:

Repetitia inseamna invatatura, nu toata lumea vede postarea, site-ul asta are vizitatori noi zilnic, nu toti stau nonstop aici ca tine.
Ai doua graunte in loc de creier.

| miaulmagic a răspuns:

Sper sa puneti intrebarea asta zilnic, sa scoateti toti agresorii la lumina. Un om normal nu se enerveaza cand vede asa ceva. E ca si cum ar trece zilnic pe langa o reclama de pe un stalp si dupa 3 zile ar incepe sa latre la ea. Nonsens.

| maraveamere a răspuns:

Suna la politie

| SpadaCraiovei a răspuns:

Stai si induri!

| teodorabju2 a răspuns:

Mergi la politie )

| DariusC2K7 a răspuns:

Sună la 116111.

| Cnv12 a răspuns:

Mergi la politie, vorbeste cu cineva care te poate scoate din acest joc, iar daca nu poti trece peste asta mergi la un pshiholog. Sper ca te-am ajutat!

| isabucataru a răspuns:

Paii, spui politistului ca ai spus ceva gresit, agresiv

funda?

| omulalachilllllllllllllllll a răspuns:

Sa regreti ce ai facut