| Georgiiiiiii a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog! Un dreptunghi are laturile egale cu 5 cm si 12 cm.Aflati lungimea diagonalei. si alta problema : Fie un triunghi ABC cu AB=AC=15 cm si BC=24 cm. Determinati lungimile inaltimilor triunghiului ABC.
Funda pentru cel mai bun raspuns! Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| 123lalala a răspuns:

Pai prima problema se rezolva cu teorema lui Pitagora adica ai un triungi dreptunghic si faci asa : 5 la a doua + 12 la a doua = 144+25=radical 169=13 cm.iar a doua tot prin teorema lui Pitagora gandeste-te ca inaltimea cade in mijloc si imparte latura in doua parti egale ...etc e foarte simplu ai sa te descurci FUNDA?