| victoria_8973 a întrebat:

Ajutati-ma va rog sa scriu o oda ploii, va roog)))

7 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

"I´m singin´ in the rain
Just singin´ in the rain,
What a glorious feeling,
And I´m happy again.
I´m laughing at clouds
So dark, up above,
The sun´s in my heart
And I´m ready for love." laughing
E o melodie nu stiu daca te ajuta da macar ascult'o ca e draguta laughing

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ana Blandiana a scris cateva poezii frumoase dedicate ploii
http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/descantecploaie.php
in tot cazul ai destule metafore cat si expresii poetice din care se poti scrie tu ceva.

| 8ball a răspuns:

Adica...la ce te referi? La o creatie proprie?

| lenyia a răspuns:

Te poti inspira din poezia:Oda ploii

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Deleanu Dragos

Ploaia ce cade
deschide oglinda sufletului,
iar cantecul ei votiv,
notele ei, ton cu semiton,
mangaie fericirea.
Si-mi da un motiv
sa fug si sa m-ascund
de cealalta parte a oglinzii.

Iar cand tu nu esti aproape,
raman cu parfumul ei,
ce-mi ia mintiile si curata
inima de tristete.
Visez cu lacrimi in ochi
spre un paradis al ploii,
unde am sa te simt
mai apoape ca niciodata!
....acum sa nu-mi ceri sa ma imbrac si in paparuda ca s-o invoc(n.r.-ploaia)happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la Biblioteca Centrală, au destule materiale din care să te inspiri.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zvon de ploaie se aude, si vin norii sa ne ude, sa stropeasca pic cu pic, pe cel mare, pe cel mic, vin din mare departare, vin cu ploi racoritoare si de viata datatore.seceta sa o alunge, cand incep norii a plange, natura sa rada-apoi, seva plantei, al ei sange, s-o ridice din noroi. iar tarana cea fierbinte, sa o spele de prin sat, si baltoace sa se-adune, bune pentru adapat. dupa ce o trece ploaia, veseli, racoriti sa fim, cu piciorul gol prin balta [Domnului}sa mutumim. sau norilor cum doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fbfgef