| beinganewpeople a întrebat:

Ajutoor! Am paduchicrying si am incercat sa ii scot cu toate tratamentele.Credeti ca e recomandat sa apelez la vopsea de par sau la spray Killtox?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Killtoxul nu este pentru pediculoza( infestare cu paduchi la om! )... este un insecticid pentru uzul in gospodarie, pentru starpirea tantarilor, mustelor, gandacilor, furnicilor si a altor insescte care invadeaza o locuinta! Foloseste metoda bunicilor :cea a sufocarii paduchilor adulti si a oualelor( lindini) ungandu-te cu petrol diluat cu apa dupa care iti infasori capul 1-2 ore cu un prosop. Te speli apoi, dupa care cu un pieptene cu dintii desi indepartezi insectele moarte. Operatiunea se repeta in fiecare zi timp de 2-3 zile. Daca nu vrei sa folosesti petrol exista la farmacie tot felul de preparate... intreaba farmacistul! In cazul in care ai folosit aceste preparate dar fara rezultat, cere farmacistului sampon cu lindan ( se foloseste dupa o saptamana de la terminarea unui tratament care nu a dat rezultate!)Este important sa ceri farmacistului detalii asupra utilizarii acestuia

Dupa ce insectele si ouale vor " deceda" in urma tratamentului, vor mai ramane agatate de par ouale moarte care nu pot fi indepartate decat manual, fir cu fir, sau, varianta 2, tunderea parului!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dă-ți cu gaz și mai scurtează și părul.
Pa, pa.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! nu are cum sa nu mearga! incearca pedex sau petrol si petrolul nu il pui doar asa in cap ci il diluezi cu putina apa si iti ungi parul cu el iti pui un batic si stai macar doua ore. prima data o sa te piste putin dar o sa vezi ca o sa te obisnuiesti laughing---

| Unique a răspuns:

Pudra de par ii omoara 100%dar iti poate crea probleme cu aprul si nu iti va mai sta niciodata a fel, sau se va arde dar e singura modaliatte

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup