| Florincrap a întrebat:

Ajutor!

Am un coleg,se comporta ciudat, tutuieste (spune cu pronumele personal "tu") pe toata lumea, se plimba prin clasa in timpul orelor.
Ce poate insemna asta?

De exemplu, ma deranjeaza ca face "Bzzz..." si "Tantaaar!".
In clasa mea el e "buricul pamantului".
Mentionez ca el are 10 ani (este in clasa a 5-a, ca mine).

Cum pot afla un raspuns?

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Vlelupu a răspuns:

E posibil sa sufere in urma unei lipse de afectiune familiala, la fel e posibil sa fie si bolnav sau doar e un copil razgaiat.

P.S. Cum de ai parte numai de "ciudati" si de persoane care se cred "buricul pamantului"?

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Nu se crede "buricul pamantului", se simte "buricul pamantului", din cauza ce e prea apreciat cel putin la nivelul clasei noastre (suntem colegi de clasa). Poate chiar foarte apreciat.

| ShyBirds a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca elevul cu care esti coleg poate are o perioada in care simte ca trebuie sa faca cea ce ii vine sa faca. Uneori, oameni incearca sa impresioneze prin diferite gesturi, se indragostesc si incep sa se compoarte mai ciudatel sau pur si simplu e perioada din viata in care simti ca trebuie sa faci exact ce-ti vine, ca un fel de rebel adolescent.Nu iti fa griji,daca totusi comportamentul lui duce intr-o latura rea(adica incepe sa fure,fumeze, sa jigneasca, injure) atunci ar fi bine sa porti o discutie cu el, pana la orma e decizia ta si eu am incredere in tine ca te vei descurca si vei intelege.Ei bine, sper ca te-am ajutat.

| Florincrap explică (pentru ShyBirds):

OK,dar e de alta speta... vorbeste un fel de romana ungureasca (locuiesc si invat in Brasov), mi-a spus "Puta mare". E foarte diferit. Cred ca nu e constient de ceea ce face. Dirigintele nostru il intelege pe acest coleg si incearca sa comunice cu el. Cred ca are...autism.

| ShyBirds a răspuns (pentru Florincrap):

Aaa inteleg ceea ce vrei sa spui.S-ar putea ca si colegul tau sa aiba cu adevarat o problema pshihologica.Noi avem un baiat in scoala e foarte bun la matematica, dar parintii vin cu el in fiecare zi, stau prin pauze.El ince sa ne zica de mai mult de 3 ori "Vrei sa intri in clasa mea? Da? Cum te numesti tu? Ce cauta persoana ta in clasa mea? Vrei in clasa?". Acum inteleg ce doreai sa zici, scuza-ma.

| bleagaradu a răspuns:

Este un copil, prost educat. Ii lipseste atentia parintilor, si de aceea se comporta asa. Sa primeasca atentie de la cineva.