| anonim_4396 a întrebat:

Am 1.65m la 13 ani si 8 luni. Parintii mei au 1.69 si 1.58. As putea sa mai cresc? Sa ajung la 1.70 si ceva? De cateva luni nu prea am mai crescut. Fac exercitii la abdomen si flotari aproape pe fiecare dimineata.Aceste exercitii afecteaza cresterea?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aceste exerciții tonifică musculatura, nu oprește creșterea.
Mergi la înot, ajută la înălțare sau handbal, baschet ori volei!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
Sportul te ajută ca să te înalți.
Te sfătuiesc să te apuci de basket, volei, înot.

Toate cele bune!happy

| CristineDelaruss a răspuns:

Poi da, afecteaza, dar numai daca ai sub 18 ani.
Daca ai bunici mai mari, sau eventual rude apropiate, sunt toate sansele sa cresti cat ei.
Pa, pa./

| Ciprian a răspuns:

Normal ca mai pot creste. Dar nu-ti imagina ca acum vei creste cate 1 cm pe saptamana. Treptat vei creste, nu-ti face griji.

| Gentiana a răspuns:

Incearca sa practici inotul, este foarte bun pentru crestere.
Sau incearca un sport preferat.cum ar fi basket.

| xxdd a răspuns:

Paii. fiind baiat te dezvolti mai tarziu, dar si parintii tai sunt micuti. Poti creste daca faci exercitii, daca practici sporturi gen bascket, volei...

| imagine a răspuns:

Evient ca ai putea sa mai cresti, dar ai rabdare.Stii ca nu o sa fi foarte inalt, dar vreo 10 cm o sa mai cresti pana termini liceul. Fa exercitiile in continuare ca e sanatos sa faci sport.