| trulexul a întrebat:

Salut, eu la 17 ani, aproape 18 am 1.65-66, fata de anul trecut, am mai crescut cred 2-3 cm, vreau sa va intreb daca mai am sanse sa mai cresc macar 5 cm. Si daca urmez o serie de exercitii fizice pentru incepatori acasa, gen sarituri, flotari etc, mi-ar putea influenta cresterea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un pic cam tarziu pentru asta. Daca te apucai de sport, pe la 12-13 ani, aveai sanse sa inluentezi cresterea, dar la 18 ani, ma indoiesc ca mai poti face ceva.
Posibil sa mai cresti 2-3 cm, in urmatorii 2 ani, cand ti se incheie cresterea.

| trulexul explică (pentru Violleta2022):

Macar pana la 1.68 sa mai cresc, dar exercitiile acasa nu influenteaza, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru trulexul):

Un pic cam tarziu pentru tine, sa mai poti infleunta cresterea la 18 ani.
Mergi la un medic endocrinolog si vezi in ce masura te poate ajuta acesta.