| adyta007 a întrebat:

Am 14 ani si am 1.80 m inaltime.
Vreau sa ma apuc sa fac sala, gantere, etc.
Exista cumva posibilitatea sa nu mai cresc pentru ca fac baschet si vreau sa ma inalt cam pana la 1.90 sau 1.95.

Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| relaxo a răspuns:

UIte eu la varsta ta aveam 1. 73 si 55 de kg putin am mers la un specialist si mi-a zis sa ma apuc de un sport inot sau alt sport care te ajuta sa te dezvolti. Si daca vrei sa ai muschi sa nu faci prostia ca la varsta ta sa iei naposim proteine sau cine stie ce. Fa sport si pe la 16 ani du-te si la sala.

4 răspunsuri:
| badboyvlad a răspuns:

Depinde eu nu fac baschet si am 1. 80 si tot 14 ani am, iar daca faci baschet te inalti rau, nu-s da tr sa te apuci de tras fiare ( haltere)

| AlexSala a răspuns:

La 14 ani aveam 1, 65 si m-am apucat de sala. La aproape 16 ani acum am 1, 68. Pot spune ca sala a influentat sau ca e doar o stagnare. Tu decizi...

| andreipirca a răspuns:

Pai... tu la 14 ani esti chiar inalt, e decizi ta daca vrei sa te apuci de "tras", dar daca faci baschet iti recomand sa faci salawinking

| jayjay a răspuns:

Iti spun din proprie experienta, in prezent sunt jucator in Italia divizia B, esti prea mic sa faci sala, executa 2 antrenamente pe zi, cel de dimineata individual, cel de seara colectiv, flotari multe, abdomene, eu fac abdomene si flotari si cand ma plictisesc, cel putin 200 pe zi... iar cu intaltimea, nu ridica greutati deasupra capului si nu iti forta bicepsul prea mult la sala, nu ai nevoie, faci baschet. Succes