| Xonia a întrebat:

Am 14 ani si in vara asta as vrea sa ma angajez undeva
Unde pot muncii?
Cam cat este salariul?

Răspuns Câştigător
| andreeasim1 a răspuns:

Depinde din ce oras esti...de exemplu daca te angajezi la o terasa si esti sezonier variaza de la 450-650 lei pe luna plus bacsis. Dar nu te sfatuiesc sa te apuci de munca de la varsta asta frageda, doar daca ai intr-adevar nevoie.DESI SINCER, NU STIU DACA TE VA ANGAJA CINEVA LA VARSTA ACEASTA...

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fundița o dai gratuit, vrei nu vrei.
La vârsta de 14 ani nu te angajează nimeni.
Vârsta minimă de angajare este de 16 ani cu acordul părinților, jumătate de normă, exclus turele de noapte.
Pa, pa.

| Deelicious123456789 a răspuns:

In codul muncii scrie ca persoanele sub 15 ani nu pot munci. uite : Art. 13. - Codul muncii (1) Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani.

(2) Persoana fizica poate încheia un contract de munca în calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.

(3) Incadrarea in munca a persoanelor sub varsta de 15 ani este interzisa. mai asteapta si tu un an si poti imparti fluturasi.sau altceva.incerca si tu cu ceva mai usor.nu te astepta sa te angajezi undeva unde o sa ai salariul foarte mare.in plus angajatorii, nici nu te-ar baga in seama pentru ca te-ar cataloga drept neserios.am patit si eu asa.si eu la 14 ani am vrut sa ma angajez. dar nimeni nu m-a bagat in seama. oricum iti doresc succeshappy

| adya77 a răspuns:

Poate gasesti ceva pentru sezonul de vara! poti impartii eva pliante sau ceva de genu asta...(6 lei pe ora). sau undeva intr-o cofetarie sa tai prajituri sau sa speli vase (3lei pe ora)dar stai in jur la 10 ore.