| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani și jumătate și de aproximativ un an ma confrunt cu problema cosurilor, am destul de multe. Am încercat tot felul de metode ca sa scap de acnne, cu creme sau loțiuni însă nu au functionat. Un medic endocrinolog mi-a spus ca în următoarea perioada o sa îmi scada nivelul de hormoni și o sa scap de majoritatea cosurilor. Credeți ca o sa treacă de la sine, pentru ca nu as vrea sa folosesc diferite antibiotice periculoase. De asemenea, am și semne pe fata din cauza tentației de a sparge cosurile. Cum pot scăpa de aceste semne ușor?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Evita zaharul, si spalate pe fata rece dimineata

| RAY a răspuns:

Cu apa

| Madesz a răspuns:

Ia o lingura de bicarbonat de sodiu, si pune bicarbonatul intr-un paharel (mic). In paharel ( in jumatate din el)trebuie sa ai apa putin incalzita. Amesteci bine solutia si da-te pe cosuri. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ursname99 a răspuns:

Nuu,nu folosii antibioticele sau alte chestii periculoase.Coșurile apar atunci când avem dezechilibrări în corpul nostru.De aceea este bine să ai un stil de viața sănătos. Mănâncă fructe și legume, nuci, etc(dieta vegană este cea mai sănătoasă).Bea minim 2 litri de apă pe zi(apă pură și curata, nu de la chiuvetă cu clor, apă cumpărată cel mai probabil). Fă exerciții fizice.Dormi noaptea minim 8 ore. evita stresul, anxietatea și depresia.Totuși de la dietă vine totul "ești ceea ce mănânci".cu siguranta, nu vor fi efecte imediate, dar vor fi de lungă durată. documenteaza-te despre dietă această vegana. în special cea raw vegană. este foarte sanatoasa și are multe beneficii de sănătate.dar ideea este ca în dietă asta nu te infometezi. mănânci cât de mult vrei și nu te îngrași.bineînțeles,nu mănânci dulciuri, sucuri și toate alea.Fructe,legume,semințe,nuci,fasole.Ceea ce punem în corpul nostru reflectă totul pe dinafară. happy sper ca te-am ajutat! Aaa și nu folosii creme cu chimicale în ele( acidul și sulfații)....mai bine încerci ceva natural cum sunt uleiurile(nu ulei de bucatarie, ci de exemplu ulei de argan, de migdale, de nucă de cocos și acestea trebuie să fie presate la rece ca să ai rezultate optime)...de asemenea nu uita de igienă happy ...nu trebuie să te speli de 3 ori pe zi pe fata, ca după îți usuci și iriți tenul și dupa produce și mai mult sebum si așa apar și mai multe coșuri.maxim de două ori și după te dai cu puțin ulei hidratant (pentru ca săpunul conține chimicale care usucă tenul).