| NijaMT2 a întrebat:

Am 15 ani si am niste picioare extrem de paroase... nu imi plac de loc.Ar trebui sa ma rad? Am auzit mituri ca, daca incepi sa te razi pe picioare, parul va creste tot mai mare de fiecare data cand il razi

Răspuns Câştigător
| Innsbruck a răspuns:

Daca te razi o data la ceva timp nu e nicio problema.Eu sunt fata si prefer un picior epilat decat unul de nu se mai vede de par.
Nu stiu cat o sa mai reziste mitul acela dar nu e deloc adevarat.Cand firele cresc in mod natural au capatul mai ascutit si par mai subtiri, pe cand cele care cresc dupa ce au fost rase par mai groase datorita faptului ca acest capat le-a fost taiat la un unghI si la baza unde sunt mai groase decat la varf. La fel se intampla si cu culoarea, pot parea mai inchise la culoare pentru ca sunt mai aproape de piele si varfurile lor nu mai sunt asa subtiri. Dar grosimea firului de par este data de marimea foliculului din care creste parul. Culoarea firului de par este data de melanocite – celule ce produc melanina, pigmentul parului

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai mare, doar mai repede!

| MissADEEL a răspuns:

Dacă ești băiat, mai bine nu le razi. E ceva firesc, ba chiar de bun simț, ca băiat, să nu te razi pe mâini și pe picioare.
Legat de mit, da, este un... mit. Asta deoarece lama taie vârful firului de păr și îl face să pară mai gros. Așadar, va crește cilindric.
Dacă vrei să scapi de păr în zonele nedorite, mai bine te epilezi. Așa smulgi direct.

| TampitulDeLaOpera a răspuns:

Fratele meu, tu si ala cu cerceii sunteti culmea, ce sunteti voi muieri?, la barbati chiar e normal parul pe picioare.