| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si 6 luni si 1.70.As dori sa stiu daca pot sa mai cresc pana la 1.80.Mentionez ca fratele meu are 1.86, tata1.77 si mama 1.68.Ce sfaturi imi dati? As dori un raspuns din partea unei persoane care sti...

Răspuns Câştigător
| anamaria0492 a răspuns:

Fetele se dezvolta si cresc in inaltime pana in jurul varstei de 18 ani, plus/ minus 1 an (deci numarul centimetrilor se "definitiveaza" intre 17 si 19 ani, de la caz la caz). Baietii continua sa creasca in inaltime pana la 22 de ani, plus/ minus 1 an (deci intre 21 si 22 de ani se incheie acest proces). Sa mentionez insa ca, in ultimii doi ani de crestere, nici fetele, nici baietii nu se mai pot astepta la castiguri semnificative la acest capitol. Din ce cauza? Pentru ca, in aceasta ultima etapa de "extindere" a noastra pe verticala, cresterea se produce numai din coloana vertebrala, cartilajele de crestere fiind deja inchise.