| sorin5325 a întrebat:

Am 16 ani si ma confrunt ceva ce ma deranjeaza foarte tare:simt ca am ramas fara prieteni.De felul meu,sunt o fire mai timida dar am reusit sa-mi fac prieteni(cativa,dar ii consideram prieteni buni si aveam relatii bune cu mai multi).
Dupa o vreme,au incetat sa ma mai cheme in oras, sa ma sune.Parca n-ar mai exista sau au uitat de mine.O parte din ei au mers la alt liceu(presupun ca au alti prieteni acum),iar ceilalti nu ma prea cauta. Uneori simt ca sunt persoana cu care nu ar vrea sa iasa,ca si cum nu as fi destul de popular,cool sau nu as fi avut nu stiu cate iubite.
Totusi, n-am stat doar in casa sa ma plang.Am mai iesit singur afara sa cunosc oameni noi, cam greu pentru ca nu te poti baga in seama cu oricine si sunt putin timid.
Ce ati face in locul meu?

5 răspunsuri:
| ShadowGhost a răspuns:

Hei buna.Incearca sa joci Imvu spre exemplu(stiu nu e o idee foarte buna, si nici un joc excelent dar poti socializa si iti poti face prieteni buni, spre exemplu eu am cunoscut un baiat cu care fac de curand 6 ani de cand de stim). Poti sa incepi sa faci sport(basket, volley, fotbal)asa iti vei face prieteni, sau street-dance.Cluburi de carte, de sah, de ce iti place. Exista o gramade de variante.Cred ca ar fi timpul sa incerci.Inca un pont, lasa timiditatea! Ai incredere in tinehee heeSi cat despre cunoscutul persoanelor afara, nu-ti recomand.Nu stii ce fel de persoane sunt, sau in ce anturaje se invart.Macar sa cunosti oameni cu aceleasi lucruri in comun, astfel incat sa aveti inca un subiect in plus cand vorbiti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Sorin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MotanAndrei a răspuns:

Scapa de timiditate, ca cu timiditatea pierzi tot. happy

| Jouliete a răspuns:

Si eu sunt tot timida si stiu cum e (lumea nu te prea baga in seama), dar in locul tau as incerca sa imi fac prieteni noi dar mai intai sa ii cunosc sa vad daca sunt loiali si pentru partea in care prietenii vechi te-au dezamagit trebuie sa incerci macar sa treci peste, stiu ca e greu, dar asa e lumea. Ster ca te_am ajutat. Funda?

| asdfghjkl1231 a răspuns:

Buna :3
Crede`ma ca prietenii vin si pleaca! Si eu am invatat asta, desi sunt cu 1 an mai mica decat tine. Nu te mai lasa pe mana nimanui, nu te ai increde in nimeni! ''Prietenii'' din ziua de astazi, sunt pe interes.
Si eu sunt o fire extrem de timida/emotiva. Cu asta deja am pierdut foarte multe... chiar si prieteni...
''Deci, ai grija in cine ai incredere, si cui ii spui problemele tale! 50% nu le pasa, iar celorlalti, le pare bine ca le ai!''
Bye :3