| Hu123uh a întrebat:

Am 16 ani si ma ustura tot timpul capul penisului daca il ating cu degetul, cam tot timpul e asa... exista o solutie sa nu mai ma usture/doara?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce ai!
Daca glandul ustura dupa mastur-bari mai dure sau prea dese, atunci se impune sa renunti la mastur-bare o perioada de vreme, iar cand o faci, manevra sa fie mai blanda si cat mai rara.

Daca ai avut sex neprotejat - poate fii de la o boala cu transmitere sexuala.
Daca ai folosit ceva creme sau uleiuri in timpul sexului sau a masturbarii, pot apare iritatii ale glandului.
Daca ai folosit geluri sau sapunuri parfumate, unori pot apare iritatii.
Chilotii de poliester sau elastan, iarasi pot provoca iritatii ale organului. recomandabil este folosirea chilor de bumbac (cotton) si spalarea zilnica a penisului, cu apa calda si sapun si automat schimbarea chilotului dupa spalare.

| Hu123uh explică (pentru Violleta2022):

Ma ustura de cand ma stiu, nu e de o perioada...

| Cumvreu a răspuns:

Dacă te masturbezi nu o mai face câte va zile și o sa treacă