| Super700 a întrebat:

Am 16 ani si nu am avut pana acum o iubita.
Vreau sa stiu cum sa vorbesc cu o fata pentru a o cuceri.
Sunt cam timid.
Help

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Invata sa fii mai increzator in tine, vorbeste calm, relaxat si lasa conversatia sa decurga natural. Realizeaza ca si noi fetele suntem oameni ca tine si nu ai de ce sa fii atat de speriat in preajma noastra.

| neutrino a răspuns:

Vorbeste cu mult calm, cu multa inteligenta si cu un umor bine masurat. Daca iti este greu, inseamna ca trebuie sa mai astepti. Este bine totusi ca te intrebi cum sa vorbesti cu ea, ceea ce inseamna ca stii ce sa vorbesti cu ea.

| Asim99 a răspuns:

Depinde ce fel de iubita vrei. Daca te multumesti cu una de la coltul strazii (care e posibil sa aiba maxim 13 ani), atunci chiar nu conteaza cum vorbesti.
Dar in cazul in care ai asteptari mai mari, trebuie sa ai si tu un nivel mai inalt. Pentru o fata care se respecta si stie ce vrea de la un baiat, e importanta inteligenta lui. Se stie ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii, deci e important pentru ele sa aiba ce si cu cine discuta. Discutiile trebuie sa decurga lin, de la sine, fara fortari sau pauze stanjenitoare.
Apoi vin complimentele. Nu unele exagerate, penibile, ci unele care sa ii evidentieze adevaratele calitati. (De exemplu, punctul meu slab e complimentul legat de inteligenta. Sunt aroganta din punctul asta de vedere, dar stiu ca nu sunt proasta). Pentru o fata conteaza mult complimentele, te asigur de asta.
Cand vorbesti cu o fata trebuie sa iti arati superioritatea (intelectual vorbesc), dar nu intr-un mod deranjant. Ea trebuie sa vada ca tu ti-ai dat seama de valoarea ei si ca incerci sa o depasesti.
Apoi, nu trebuie sa fii stresant. Daca vezi ca ea manifesta interes fata de tine, nu e o problema sa ii trimiti mesaje ma des (cu limite, totusi). Dar daca ea e cu adevarat interesata, nu se va sfii sa te bage si ea in seama. Important e sa ii arati ca esti deschis, disponibil sa vorbesti cu ea.
Ok, poate nu am fost prea clara. Aceste lucruri se deprind in timp, cu experienta, dar daca ti-a fost de ajutor raspunsul mei si ti s-a parut interesant, poti sa ma mai cauti/intrebi.