| anonim_4396 a întrebat:

cum te comporti cu un baiat timid? laughing Nu am intalnit nici unul pana acum 2 saptamani...si il plac, el da semne ca ma place, dar cum sa procedez? Eu sunt mai impulsiva si el e foarte timid. Nu stiu cum sa-i vorbesc, cum sa ma comport cu el, plus ca as fi prima iubita pentru el. Are 16 ani si eu 15, daca conteaza. Cand va veni timpul pentru "vrei sa fi cu mine?" astept dupa el, sau il intreb eu? laughing Multumesc, funda. :*

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Haha, bmx ii raspunsul pentru tine, bine ca ai zis asta. Cred ca prin asta te referi ca este amator de ciclism si alte vehicule antrenate de musculatura sau de motoare cu capacitate mica. Poate iti place si tie sa mergi cu bicicleta, sau cu patine cu rotile, skate-board, sau macar sa incerci asa ceva. Si o iesire faina pentru voi ar fi cand v-ati plimba in parc cu bicicletele. Invata si un pic de biliard, regulile macar, daca nu practica. despre minecraft nu am recomandari, ca nu vreau sa te faci si tu gamer doar de dragul lui...hee hee
Dar la iesiri incearca sa-l faci sa aleaga si el, macar sa mergeti printr-un loc pe unde ii place lui sa treaca.

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stii cum se zice: "intra-i sub piele"?
Adica, mai invita-l, vorbeste cu el, cauta sa aveti o relatie impreuna inainte de a fi ceva oficial. Pana la primul "te iubesc" sau "vreau sa fiu cu tine", sa fi petrecut destul timp impreuna incat sa va cunoasteti cat-de-cat.
Cauta sa-l faci sa comunice mai mult direct, decat prin intermediul net-ului, asta contribuie mai mult la apropierea dintre doua persoane, si la cunoasterea dintre ei. Pe net nu-ti dai seama cat de compatibili sunteti, pentru asta exista comunicarea verbala si non-verbala.
Deci, parerea mea, nu mai astepta pana la vacanta sau alta ocazie mai speciala. Oricand se poate iesi la un film sau la o cofetarie, o intalnire asa mai scurta de 2-3 ore.

| Samarra a răspuns (pentru Zenithf):

E greu sa-l urnesc din casa laughing. Am incercat pana acum, dar a fost de acord cu vacanta. E fixat pe bmx si e gamer. E destul de greu sa scot cateva vorbe cu el, ca joaca numai minecraft. Cu prietenii lui iese la biliard, cu mine a fost de acord oriunde, nu neaparat la film, a spus "unde vrei tu", sunt multumita si cu atat. In schimb el mi-a spus "sunt timid". Aici am facut eu o greseala la inceput, ca l-am luat cam tare, si a spus ca l-am speriat.laughing dar se pare ca acum, dupa 2 saptamani, ii place mai mult sa fiu eu (am incercat sa fiu mai linistita..ca sa nu faca atac de panica, dar cand tac ma intreaba ce-am patit). Cred ca sunt pe drumul cel bun. big grin

| Samarra a răspuns (pentru Zenithf):

Adevarat, a ramas mirat cand i-am spus ca am bicicleta. Oricum...a mea e City Bike..nu ma compar cu el.dar intai a ras de mine ge "stii sa mergi pe bicicleta? Cum ai invatat? :O" Dupa m-a felicitat. I-am propus o plimbare cu bicicletele.dar din Bragadiru pana in sectorul 3... e ceva.laughing. Cel mai frica mi-e sa nu apara alta tipa..si tot ce "am construit" pana acum sa se duca pe apa sambetei. La fel de frica mi-e de refuz, sau sa zic ceva..si se termina tot. Cred ca trebuie sa merg pe premisa "Scopul scuza mijloacele" si "Nu stii pana nu incerci". Pff..sunteti dificili rau, voi ca baieti.laughing tongue

| Samarra a răspuns (pentru Samarra):

Cred ca au legatura si zodiile.laughing eu Leu, el Scorpion. thinking

| Zenithf a răspuns (pentru Samarra):

Da tu, eu nu am stiut ca suntem asa de complicati, cand eram mai mic, mie mi se pareau fetele complicate, tot m-am temut sa zic ceva, sa nu ma aleg cu un refuz, si uite ase' nu m-am ales cu nimica... of Doamne, tineretile si lipsa de pricepere/curaj/experienta, ce o fi...
Pai da, Bucurestiul asta atata-i de intins, complica si asta treburile. Dar faptul ca ai city bike ii un avantaj pentru tine, ca este mai usoara si mai usor de carat pe oriunde (si in mijloacele de transport, daca se poate) decat un multen, pardon, mountain bike.
Eu zic ca de concurenta sa nu te prea temi, ca gammeri nu au atat de multa galerie, decat poate aia din Coreea, btw, ai vazut ce-i acolo? Aia care is campioni la Starcraft is mai ceva decat luptatorii aia de wrestling din america. laughing

| OriginalSauNimic a răspuns (pentru Samarra):

Poate ca au. Ca fapt divers eu sunt fecioara. Nu trebuie nici sa exagerezi schimbandute pe tine

| Samarra a răspuns (pentru Zenithf):

Doamne..City Bike meu e cat o cursiera.laughing) nu prea e usor cu ea..mai usor cred ca e cu bmx-ul lui. Habar n-am care e treaba cu aia din Coreea.laughing ma cam depaseste ce zici tu. laughing Daca n-am concurenta..nici nu ma grabesc.laughing Sunteti..sunteti mai complicati ca noi. Cred ca voi spuneti ca noi suntem dificile si in final toate-s la fel..si noi spunem ca voi sunteti complicati...si in final toti sunt la fel. laughing Logica feminina si masculina..cat de complicata poate fi.thinking

| Samarra a răspuns (pentru OriginalSauNimic):

Adevarat.dar la compatibilitate zice ca "ne batem cap in cap". El semn de apa..eu foc. Ne completam, dar si "razboim" pe cine sa conduca.laughing

| Zenithf a răspuns (pentru Samarra):

Haha, bmx ii raspunsul pentru tine, bine ca ai zis asta. Cred ca prin asta te referi ca este amator de ciclism si alte vehicule antrenate de musculatura sau de motoare cu capacitate mica. Poate iti place si tie sa mergi cu bicicleta, sau cu patine cu rotile, skate-board, sau macar sa incerci asa ceva. Si o iesire faina pentru voi ar fi cand v-ati plimba in parc cu bicicletele. Invata si un pic de biliard, regulile macar, daca nu practica. despre minecraft nu am recomandari, ca nu vreau sa te faci si tu gamer doar de dragul lui...hee hee
Dar la iesiri incearca sa-l faci sa aleaga si el, macar sa mergeti printr-un loc pe unde ii place lui sa treaca.

| Samarra a răspuns:

Nu, nebunule, nu vreau sa fac dragoste cu el tonguewinking...cred ca am gasit acel baiat care il cauta toate fetele.tongue si nu vreau sa-l pierd.

| Samarra a răspuns:

Grabita? laughing) Daca stau dupa el...o sa am nepoti pana zice el ceva..la ritmu' lui.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns:

Daca e asa timid, sigur ca nu va face el primul pas.
Fi buna prietena cu el si dupa ce veti incepe sa vorbiti mai deschis unu cu celalalt spune-i ca vrei sa fii cu el si ca ar fi mai bine sa mergeti undeva sa vorbiti mai mult despre asta.
El dupa asta sigur ca va spune da, sau chiar daca spune ca nu, sigur va accepta sa mergeti undeva sa vorbiti mai mult despre asta, iar acolo incoltestel cu vorbe bune si spune-i ce-ti place la el si pe urma intreaba-l ce defecte vede la tine.

| Samarra a răspuns (pentru Apocaliptic):

Pe el il stiu din fostul meu liceu, din semestrul 1. Deabea acum 2 saptamani am vorbit prima data cu el pe facebook. Din pacate stam cam departe, si l-am invitat eu la film sau parc in urmatoarea vacanta. Nu m-a refuzat... sper ca nu am gresit... oricum nu ma grabesc, adica l-as intreba.dar mai incolo, sa mai treaca o luna sa ne cunoastem mai bine. Am gresit pana acum cu ceva?

| Apocaliptic a răspuns (pentru Samarra):

Chiar ca NU!
Ai facut foarte bine.
Cu genu asta de baieti se vorbeste mai mult pe net decat fata-n fata.
Adica sunt mai directi pe net decat in viata reala.
Si crede-ma ca daca a acceptat sa vina cu tine undeva si-a dat seama ca il placi si vrea sa-ti dea o sansa. De acum incolo conteaza compatibilitatea si ascultarea.

| andri22 a răspuns:

Stiu cum este, daca il intrebi tu ii se urca la cap ca unii asa sunt, iar daca te intreaba el e mai smecher pentru ca el e baiatuil antecedent! succes

| Samarra a răspuns (pentru andri22):

Cum adica antecedent? Daca ii spun eu, sunt sanse sa ma refuze? thinking

| Bogmina a răspuns:

big grin Recomandai sa vb cu tine mai deschis, sa aiba incredere in tine, fate cit mai comoda cu el! big grin poate sa deprinde cit de cit cu tine si va zice ceva!

| Samarra a răspuns (pentru Bogmina):

Vorbesc cu el destul de deschis si mult..adica vreo 5 ore zilnic chat sau mess..si dupa pana la 4 dimineata pe whatsapp.laughing cred ca i-am castigat increderea.big grin Acum ma invata sa joc pool pe facebook.laughing big grin.

| Serban_Alexandra_1997 a răspuns:

Incepe tu sa faci primul pas....il intrebi si tu(cu intrebari subtile)daca-i place de vreo fata...incerca sa-i zici ca il cam placi.)))))