| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani jumatate, fac 18 in aprilie, as vrea sa plec de acasa fara voia parintilor, iubitul meu este major, ar putea pati ceva el sau eu daca mama/ tata se duc la politie? ( rog seriozitate si nu este vreo gluma... nu vreau comentari ironice )

22 răspunsuri:
| forever4you a răspuns:

Ce urat, te mai cheama si Maria ca pe mine. -_-
Frate, cum sa pleci de acasa? Tu ce asteptari ai de la viata? O casa plina de plozi si sa stai sa-i faci mancare iubitului tau drag si scump? Mi-e greata. E cea mai mare prostie pe care ai putea sa o faci, parintii tai te-au crescut, ti-au dat sa mananci nu el, mai intai gandeste-te daca merita sa le faci asta si apoi gandeste-te si daca el merita! Ai 17 ani jumate da`daca as pune-o in situatia ta pe varmea care are 9 ani ti-ar da clasa.laughing Ce gandire...

| darrio2007 a răspuns:

Ai cu ce trai? El are cu ce sa te intretina? Sau azi cu tine maine cu alta.Stai cuminte acasa.Sa nu iti dea papucii mai tarziu.Si cu burta la gura.Si unde ai sa te duci? La parinti.

| Narcis2007 a răspuns:

Vei regreta asta... iubitul tau se va satura de tine in viitorul apropiat

| Lexy ♥ a răspuns:

In primul rand problemele trebuie sa le rezolvi nu sa fugi de ele si in al doi.lea rand faci o mare greseala fugind de acasa.Numai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fugi nu e nicio problema. pana in ziua in care fie ala se plictiseste de tine si te intorci cu coada intre picioara la mama acasa.

esti un copil si nu ai cea mai vaga idee ce inseamna viata si greutatile ei. idea ta de a fugi de acasa fara nici macar sa fi terminat scoala spune tot despre maturitatea ta.

ce abia astepti sa te muti cu el ca sa vo trageti toata ziua? ai salariu si loc de munca sa te intretii sau te astepti sa fiii vreo printesa intretinuta? cat crezi ca te suporta el? ce crezi ca ai sa faci la bac? crezi ca el o sa iti ofere conditii de invatat pentru examene? nu o sa te puna sa faci mancare, o sa trebuiasca sa intretii casa si pe el.

| Alcyon a răspuns:

Cum sa pleci de-acasa? Ai un loc stabil de munca? Ai un salariu decent, ca sa te poti intretine? Din ce-o sa traiti amadoi? Stai acasa, ca afara nu se uita nimeni la tine. Poti sa mori de foame, ca nu-i pasa nimanui. Nu mai e mamicuta sa-ti dea sa mananci.

| Exilee a răspuns:

Copil rasfatat si de bani gata. Nu gandesti nimic si nu esti in stare sa anticipezi ce se va intampla dupa. Crezi ca viata este numai lapte si miere? laughing

Ai realizat ceva tu pana acum, poti sa te intretii singura? Ce vei face acasa la el? Dupa te vei intoarce moarta de foame la casa parintilor tai ( deoarece sunt sigur ca el fiind un imatur- deoarece un om cu minte niciodata nu ar accepta asa ceva- nu va fi in stare sa-ti mai ofere si tie hrana suficienta).
Esti mult prea visatoare, si nu tot ce zboara se mananca, iar tu nu esti in stare de nimic d( cel putin in aceste momente, iar daca nu vei invata pentru examene - care si ele se apropie cu pasi grabiti- atunci chiar ca nu te vei mai descurca.)

SI ce daca prietenul tau este major? EL a luat examenul de bacalaureat? Ce va face cu viata lui? Femei si sex, nu?

| Kalla a răspuns (pentru Exilee):

Las-o sa-si dea seama pe propria piele unde greseste.

| Kalla a răspuns:

In mod legal poti sa pleci unde vrei tu si cand vrei daca esti majora.
Dar gandeste-te ca parintii tai o sa sufere din cauza ca i-ai abandonat.Tie ti-ar convine daca copilul tau ar fugi de acasa fara sa spuna nimic? Macar vorbeste cu ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar pati el ceva. Poate sa faca si puscarie pentru asta. Chiar te rog sa citesti ce a scris Asociatia Telefonul Copilului.

| Foxyyyy a răspuns:

Am vrut sa fac si eu idiotenia asta, iti recomand sa n-o faci.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Esti penibila. Te vrei asa de matura incat sa rezisti fara fusta mamei? Am vazut ca e la moda sa iti iei caii si sa pleci, asa, din senin, da' nu-i un exemplu de urmat.
Mai ai treaba acasa, stai acolo si nu-ti mai da aere de fata descurcareata.

| BLeur a răspuns:

Cea mai mare greşeală pe care ai putea să o faci. Nu gândeşti, clar. Te va lăsa acest băiat mai devreme sau mai târziu, desigur părinţii te vor ierta pentru că sunt părinţi, dar îi vei dezamăgii.winking
Gândeşte mai întâi.

| OlariuRox a răspuns:

Stai acasa, nu pleca nicaieri e mai bine lana ai tai, acel baiat nu gandeste daca vrea sa te indeparteaze de ai tai, el se va plictisi de tine imediat.

| AlinutZzZ a răspuns:

C-am da... mai bine ati lasa un bilet nu glumesc.Alarmati parinti vor merge la politie si va vor da disparutisi decat sa nu puteti pleca din tara ori alt cv mai bine lasi un bilet

| ywar a răspuns (pentru AlinutZzZ):

Cam se scrie "c-am"?
Invata gramatica fetita mea! Baga invatat noapte si zi! Cand stapanesti gramatica si iesi din intunericul in care ti-e mintea, atunci sa te apuci sa tastezi. Pana atunci, liniste!

| EugenShiAtat a răspuns:

Daca tii la iubitul tau si vei fugi cu el parintii tai se vor duce la politie si cand te vor prinde cu el poate spune ca nu tea rapit sau ceva de genu da cine il va crede poate intra si in puscarie pentru proxenetism. Mai bine stai acasa unde e cald ai un acoperis deasupra capului si o farfurie cu mancare calda, eu am fost fugit de acasa 2 saptamani nu stii ce greu e sa traiesti pe picioarele tale si cand nu m-am ajuns cu banii m-am intors la parinti.

| prima a răspuns:

Fiecare persoana aproape in viata cred ca are asa perioada ..principalu e so treci cu bine si stind in casa alaturi de parinti ..asta este o greseala foarte mare pe care esti pe cale sa o faci ..gindestete bine... oprestete.o sati pare rau ..nicaeri nu-i ca acasa cum n-ar fi acolo

| Ganginicus a răspuns:

Dupa ce ai implinit 18 ani esti majora si practic faci ce vrei, nu recomand sa pleci fara sa ii anunti si sa le zici unde esti deoarece nu se stie in viata ce se intampla. Dupa ce ai implinit 18 parinti tai nu au cum sa te aduca acasa cu forta, politia etc.

| ҡıҡαıɗεʀ a răspuns:

Asteapta pana in aprilie, cand ai sa fi majora, adulta in acte.

| dulcer a răspuns:

Buna si eu cam aceeasi varsta am si eu ma gandesc la asta...dar imi pare rau de parintii mei sai parasesc cu toate ca-mi fac zilele grele si nu sunt foarte mult de acord cu relatia noastra. Cred ca trebuie s ate gandesti bine ce vrei sa faci, iar de patit depinde unde vrei sa pleci de exemplu daca vrei sa pleci din tara si apuci sa treci granita te gasesc mult mai greu dar in tara te gasesc repede si daca ai 18 ani tu el nu pateste nimic, daca esti minora el intra la corupere de minori, si tu nu poti pati nimic ca doa rpe tine te cauta nu? doar ca o sa ai un amre scandal cu parintii tai.