| Petre90907 a întrebat:

Am 20 ani și am "barba" foarte rara... Un fir colo un fir colo aveți idee ce pot face sa crească deasa?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai multe grasimi creste cantitatea de testosteron care duce la cresterea barbei,slanina, sunca, carne de porc, evita dulciurile, sucurile dulci

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Vorbesti sa te afli in treaba. O cantitate mai mare de grasimi decat cea necesara pentru producerea optima de testosteron, nu va face nimic bun. Absolut nimic. Sa nu mai zic ca numai grasimi sanatoase nu i-ai recomandat acolo (cum ar fi alunele, migdalele, untul de arahide etc.)

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Ma contrazici aiurea, Care este legătura între testosteron și barbă?
Un studiu arată că nivelul ridicat de dihidrotestosteron poate să apară la bărbații cărora nu le crește barba. Spre deosebire, firele de păr de pe cap nu sunt influențate de acest hormon. Studiul arată că Androstendionul se găsește atât în firele de păr din scalp cât și în cele din barbă și are un rol în sinteza testosteronului.

Un alt studiu arată legătura dintre testosteron (T) și dihidrotestosteron (DHT) în densitatea firelor din barbă. Bărbații ce suferă de boala celiacă (intoleranța la gluten) au o densitate mai mică a firelor de păr din barbă. Pâinea, pastele făinoase și berea sunt doar câteva din alimentele ce conțin gluten.

https://top-man.ro/ce-facem-cand-nu-creste-barba/

cand ma contrazici prezinta niste dovezii stiintifice asa nu imi pierd timpul cu tine, cand subiecti masculi au fost testati cei care au barba mare au o cantitate mare de testosteron rezultat din grasimi, slanina este un aliment sanatos, slanina este mancata de sute de ani de oameni, sa mance de toate, eu i am spus o forma de grasime din partea mea sa mance de toate si sa bage culturism daca poate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.beardbrand.com/blogs/urbanbeardsman/hormones-and-hair-growth
To summarize, DHT is a sex hormone that contributes to hair growth, muscle gain, fertility, etc. All men have this hormone to some degree as it is naturally produced. How your body reacts to the hormone also plays a role in beard and hair growth.

Men with higher levels of testosterone and DHT will typically have significantly more facial hair than men with lower levels. If your body is genetically prone to be sensitive to these hormones, you'll likely grow a beard at an earlier age than others.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dihidrotestosteron
https://www.selfhacked.com/blog/hidden-benefits-dht-increase-reduce/
asta va duce si la o puternica dorinta sexuala
4) DHT Improves Sexual Function
DHT can improve sexual ability in men regardless of factors like age and obesity (R).

DHT and testosterone are necessary to maintain a healthy sex drive in men (R).

It was also found that women with higher levels of free DHT in the blood had a normal sex drive compared to women with lower levels (R).

DHT was found to be the main hormone to prevent erectile dysfunction in rats (R).
e bun si pentru o memorie buna Men between the ages of 34 and 70 years showed improvements in memory when treated with DHT skin-patches (R).

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://theheartysoul.com/hormone-causes-hair-loss/
1. Saw Palmetto
Saw palmetto funcționează prin oprirea conversiei testosteronului în dihidrotestosteron (DHT). Nivelurile ridicate de dihidrotestosteron sunt asociate cu pierderea părului, în timp ce nivelurile ridicate de testosteron sunt asociate cu creșterea părului.

Pe măsură ce conversia este blocată, nivelul de testosteron crește. Acest lucru poate reduce pierderea parului și uneori promovează regenerarea părului prin creșterea nivelului de testosteron. Dozajul este de obicei recomandat la 160 mg de două ori pe zi.

2. Pygeum (Prunus Africana)
Aceasta blochează enzima 5-alfa reductază de la transformarea testosteronului în DHT.

3. Rădăcină de urzică
Aceasta este o altă plante care blochează enzima 5-alfa reductază de la transformarea testosteronului în DHT.

4. Semințe de dovleac
Acestea conțin un steroid numit delta-7 stearină, care blochează acumularea DHT în foliculul de păr, astfel încât DHT nu poate afecta foliculul de păr.

5. Roșii, pepene verde, morcovi și mango
Acestea conțin licopen care inhibă DHT în mod natural prin inhibarea 5 alfa reductazei, de la transformarea testosteronului în forma sa cea mai activă, DHT.

6. Migdale, nuci, arahide și pene
Acestea sunt bogate în L-lizină, care este un inhibitor natural al DHT.

7. Spanacul, Kale, Ceașcă, Germă de grâu și Ciuperci albe gătite
Acestea sunt bogate în zinc, un inhibitor cunoscut al DHT.

8. Ceai verde
Epigallocatechin-3-galatul, sau EGCG, unul dintre constituenții activi ai ceaiului verde, blochează formarea DHT. Ceaiul verde a demonstrat că reduce semnificativ nivelul de sânge al DHT.

9. Schinduf
Acesta este un alt inhibitor al conversiei testosteronului la DHT.

Mai multe sfaturi pentru reducerea caderii parului

Menținerea nivelurilor optime de SHBG astfel încât să existe mai puțin testosteron liber pentru a fi convertit în DHT. SHBG scade cu obezitate, astfel încât menținerea unei compoziții sănătoase a corpului va optimiza nivelul SHBG, astfel încât testosteronul este mai puțin liber.

Reduceți inflamația cu o dietă sănătoasă și acizii grași omega 3. DHT este mai dăunător pentru foliculii de păr atunci când există niveluri ridicate de inflamație în organism.

Boabele, germenii de grau, bananele, arahidele, legumele, carnea elvetiana, ouale (fierte), tonul, somonul sunt bogate in biotina. Biotina este un nutrient esențial pentru părul sănătos. Biotina condiționează scalpul oferind un mediu sănătos pentru creșterea părului.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Lasa-ma cu articole copiate de pe internet. Fa tu cateva cicluri de steroizi si ai sa vezi cum iti creste barba. Articolele tale sunt egale cu 0 daca functioneaza numai in teorie. Eu vorbesc de practica. Cunsoc persoane care au luat cateva cicluri (care nu aveau deloc barba) si le-au aparut mai multe fire pe fata.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Aloooooooo eu vorbesc de studi facute pe indivizi chiar si sportivi care dovedesc ceea ce afirm, omule eu numi pierd timpul cu cineva care nu poate dovedi nimic din ceea ce afirma

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Steroid anabolizant
Steroizii anabolizanți și androgeni sunt hormoni sintetici, care sporesc capacitatea organismului de a produce țesut muscular. În principal, toți steroizii anabolici și androgeni sunt copii sintetice al principalului hormon masculin, testosteronul. Prima formă sintetizată de testosteron a fost obținută din colesterol în anul 1935, de către chimistul Leopold Ružička.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Steroid_anabolizant
vezi singur ma aprobi dar esti incapatanat, desi inclusiv Steroizii sunt pe baza de testosteron

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Tu doar dai copy-paste fara sa gandesti prea mult. Eu iti zic din cazuri CONCRETE. Vrei sa-i cer o poza inainte/dupa steroizi? Poate are.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Prezinta dovezi si mai vorbim, eu dovedesc ceea ce afirm, am caracter, am personalitate, am cuvant

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Ce dovedesti tu, ma? Dand copy-paste de pe net? laughing
Cand o sa faci tu un studiu de genul, cand vei avea cunostinte de bio-chimie, atunci sa vorbesti. Momenten esti doar un papagal.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Alooooooooooooo eu nu te am jignit, omule cunostintele le dobandesti prin ceea ce citesti, inveti, numi spune mie ca tu ai facut vreun studiu

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Steroizii sunt pe baza de testosteron, ai inteles?

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Depinde si de unde citesti.
Cunostintele le dobandesti si in mod empiric.
Nu te-am jignit. Te-am facut 'papagal' pentru ca tot ce ai facut a fost sa reproduci niste lucruri spuse/facute de altii, fara sa ai vreo certitudine.

| aXy99 a răspuns:

Nimic. Nu poti face nimic ca sa-ti creasca barba, probabil nu iti va creste niciodata.

Totusi, daca vrei sa-ti asumi un risc (desi, crede-ma, nu merita) ia testosteron. Nu te astepta sa ai cine stie ce barba, dar va fi mai deasa decat cea actuala. Nu recomand, e ilegal si nu merita riscul pentru ca nu iti vor aparea prea multe fire de par.