| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 de ani, iar sora mea in varsta de 10 ani are o problema la limba si literatura romana.Stie ca partile gramaticii sunt:fonetica, vocabularul, morfologia si sintaxa.Momentan e la vocabular.Trebuie sa faca un rezumat in care sa prezinta partile vocabularului.Cred ca vocabularul fundamental/nucleul vocabularului si masa vocabularului, dar nu mai stiu ce inseamna fiecare inparte.Ne puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| broscutsaaa a răspuns:

GRESIT denisa [-x
Total... rolling eyes

Compartimentele vocabularului sunt:

1. Vocabularul fundamental (fondul lexical principal)

Deci. • reprezinta partea cea mai stabila a vocab
• cuprinde aprox 1500-1800 de cuv care denumesc notiuni cunoscute de majoritatea vorbitorilor

2.Masa vocabularului

• reprezinta partea vocabularului aflata intr-o continua miscare
• cuprinde cuv cunoscute si intrebuintate de anumite categorii de vorbitori :
- arhaisme
- regionalisme
- neologisme
- termeni tehnici si stiintifici
- termeni argotici side jargon

Asta am invatat eu despre vocabular.hee hee
Sper ca te-am putut ajuta pe tine si pe surioara ta.
Pupici. :*

| denisa0906 a răspuns:

Da potbig grin deci vocabularul fundamental cuprinde cuvintele cunoscute si utilizate de catre toti vorbitori (1. 500) cuvintele din vocabularul fundamental denumesc :obiecte grade de rudenie stari actiune animale fenomene insusiri corpuri ceresti etc.

Masa vocabularului cuprinde cuvintele care nu intra in voc fundamental :arhaismele, neologismele, termeni tehnici si stiintifici

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vocabularul fundamental cuprindecuvintele cel mai des folosite de vorbitori unei limbi
Masa vocabularului cuprinde cuvintele care nu intra in vocabularul fundamental