| Mihaela2023 a întrebat:

Am 25 de ani și am o stare cam ciudată, aseara am plâns că fostul meu iubit are altă prietenă.
Și dupa o oră mi-a trecut, am vorbit cu prietenii de pe Facebook si am avut o stare de bucurie.

Azi dimineața iar am plâns că sunt singură și după o oră m-am uitat la un film de comedie și eram fericită.
Acum iar sunt tristă ca mi-am adus aminte de fostul.
Nu știu ce să mai cred, oare trebuie să merg la un psiholog? Mă bucur din cele mai mărunte motive chiar și când o vedetă lansează o melodie nouă

Răspuns Apreciat de Editori
| ceafostodata a răspuns:

Cu siguranță treci prin durerea ori regretul de după despărțire. Dacă este fostul tău ar trebui sa accepți și sa nu lași faptul ca el are pe cineva sa te afecteze. Este viata lui și dacă el a ales sa își găsească pe altcineva ar trebui sa te bucuri pentru el și sa încerci sa faci la fel dacă te simți pregătită pentru o noua relație. Faptul ca te bucuri de cele mai mature motive poate fi un defect sau o calitatea a ta, depinde cum este văzută de tine și de alți, nu cred ca are legătură. Revenind, dacă simți ca nu poți sa treci peste sentimentele pentru fostul tău prieten ai putea sa apelezi la un psiholog dar ți-aș recomanda sa nu te consumi pentru el, mai ales ca și-a găsit pe altcineva și cel mai probabil nu îți duce dorul. Sunt multe metode de a uita o persoana iubita, durează o vreme dar odată ce accepți, înțelegi situația și decizi sa mergi mai departe vei reușii sa treci pentru aceasta despărțire. Oameni vin și pleacă, cu siguranță vei întâlnii un alt băiat și vei uita de sentimentele pentru fostul.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E normal să te doară această situație, important e că reușești să te desprinzi de acea stare și să te bucuri de altele. concentrează-te pe ce te face fericită.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica nu stii ce sa mai crezi? Pai un om poate sa fie fericit atunci cand vrea sa fie fericit exact atunci cand vrea sa fie fericit. Ceea ce ti s-a intamplat ar trebui sa te faca sa iti dai seama de puterea uimitoare a subconstientului nostru (nu de fostul iubit).
Dar ma rog, nu este cazul sa intru in acest subiect.

Nu trebuie sa mergi la un psiholog din asa ceva... In lumea asta se impaca si se despart oameni in fiecare minut. impuneti sa fii asa mereu, deschisa, sa te bucuri de orice lucru marunt si sa fii constienta de asta. Acestea sunt lucrurile care conteaza si care o sa ramana cu tine.

Legat de fostul tau prieten... la ce te astepti? Sa vina iar la tine? Si daca ar face asta, ce v-ar impiedica sa nu va despartiti iar? Adica doar ati facut-o odata. Gandeste-te la ce vrei tu cu adevarat sa se intample, ce iti doresti?

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să încerci să nu te mai gândești la fostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt: cred că e vorba de instabilitate emoţională aici.

| troleibuz a răspuns:

Deci ai 28 sau 25?

| Dana2103 a răspuns:

Eu cred ca tu plangi ca esti singura nu ca iubitul tau are alta relatie. Problema e ca tu esti singura nu ca altii se iubesc!
Te va iubi si pe tine cineva cu adevarat dar trebuie sa ai rabdare si sa te iubesti tu pana atunci

| AlexValentinn a răspuns:

Nu ar trebui sa te duci la psiholog ca nu o sa se complice pentru situatii de tot rahatu cu tine. Singura solutie este sa te maturizezi. Sigur ai 25 de ani? sau ai 15 si ne zici noua ca ai 25