| Dragomir_Beatrice_2002 a întrebat:

Am 9 ani si vreau sa colectionez ceva dar nu stiu ce. Am intrat pe multe site-uri si inca nu stiu. Vreau sa colectionez ceva important, nu ca :dopuri, capace, scoici... Am vazut exemple asa. Va rog ajutati-ma! Eu nu ofer funda dar ma veti ajuta foarte mult.(nu am putut posta intrebarea fara categorie scuze)

6 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Daca ai talent la desen iti poti gasi un stil al tau de a le face unice.Colectioneaza obiecte facute de tine,ceva la care te pricepi si poate peste cativa ani ai putea ajunge sa le vinzi,avand o valoare considerabila(din nou,doar daca te pricepi).
Ex:sculpturi, machete, casute din chibrite, haine traditionale, poezii

| Daniel9988 a răspuns:

-timbre
-bani vechi
-CD-uri
-Ceasuri
-Carti

| Vlach a răspuns:

Roci si minerale(nu pietre obisnuite,cristale,ca si Cuartul), monede vechi, poate chiar si plante (ala sunt eu

| Nitroblast a răspuns:

Dopurile, capacele si scoicile nu sunt lucruri neimportante. Pentru tine pot sa fie asa, dar pentru altii (adica cei care le colectioneaza) sunt cele mai importante obiecte.

Cand eram mic, colectionam machete auto mici, in principal Hot Wheels. Am inceput cu alea din Carrefour, dar dupa vreo 10 am inceput sa caut in targul de vechituri. Erau si mai ieftine si doar pe acolo poti sa gasesti ceva cu adevarat valoros ca si raritate (editii Treasure Hunt respectiv Super Treasure Hunt, Redline, Anniversary, etc.)

Colectie poti sa faci din absolut orice. Jocuri de masa, bascheti Air Jordan, carti, nasturi Dolce&Gabbana, pietre de rau (astea sunt tare interesante, parerea mea), ceasuri dupa cum spunea cel de mai sus, creioane vechi, table de sah ( si astea sunt faine), etc.

| Andreea213 a răspuns:

Baterii, ceasuri, masinute, cheii pe care nu le mai foloseste nimeni, pietre interesante (si eu colectionam pietre candva), etc.

| IonRupePista69 a răspuns:

Daca ai ceva bani pusi de o parte si ceva timp iti recomand ceasuri.eu am inceput o colecție si dupa ce incepi nu te mai poti oprii.Nu trebuie sa fie neaparat ceasuri vintage sau noi, de care vrei.Si iti spun sigur ca după o vreme o sa atragi câteva priviri