| Andreea1095 a întrebat:

Am amenoree secundara si medicul ginecolog mi-a prescris anticonceptionalele milligest pe care trebuie sa le iau timp de 3 saptamani desi nu mi-am inceput viata sexuala.Intrebarea e:ingrasa aceste anticonceptionale?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, unul dintre posibilele efecte adverse este creşterea în greutate!

Oricum, în cazul tău, asta NU va fi o problemă - oricum, eşti SUBPONDERALĂ :(

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Milligest poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agraveazǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Următoarele reacţii adverse pot apărea pe parcursul contracepţiei orale:
modificări ale greutăţii corporale " - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Toate cele bune.