| anonim_4396 a întrebat:

Am anxietate si cand sunt pus in fata unor situatii incomode ma simt si ma comport foarte ciudat, incep sa tremur/mi-e rau si mereu ma gandesc la diferite lucruri si oarecum ma deconectez de la ce se intampla in jur. Cum as putea scapa de emotiile astea ciudate si sa ma comport normal?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce faci tu la 2 noaptea pe internet, in loc sa dormi?
Am sa-ti explic de ce-ti induci singur anxietate, migrene, ameteli sand.
Este dovedit ca, depresia si anxietatea sunt generate de lipsa a doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina, care se produc NUMAI CAND DORMIM intre orele 10 si 2 noaptea.
Daca obisnuiesti sa nu dormi intre aceste ore, pe termen lung, ajungi sa ai dureri de cap, ameteli, depresii, stari de panica si anxietate, paranoia, schitofrenie, ajungand sa-ti afectezi neurologic creierul si sa ai probleme psihice
Totul se poate reversa odata cu schimbatul orelor de dormit, cand culcarea trebuie sa fie la 10, cel mai tarziu, dormind 8-9 ore pe noapte.
Odata schimbat procesul de dormit, vei observa dupa 1-2 saptamani, imbunatatiri in energia, concentratia si apatia in care esti acum. Depresia si anxietatea dispar si reapare voia buna.
Depinde doar de tine sa vrei sa faci ceva in viata asta, sau sa ajungi o leguma, care se izoleaza in casa, sa-si vada de depresia si problemele psihice, cu care va incepe sa se confrunte tot mai mult, pe zi ce trece.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învinge depresia de Robert l. leahy, în librării.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru!