| Teddy_Eddy_1990 a întrebat:

Am aproape 13 ani, dar am nictofobie. Pur si simplu, cand se ia curentul sau stau in intuneric, aud voci in capul meu, simt ca ceva e in neregula si ca un hot / s. a. m. d vine sa ma omoare, ca vine cineva peste mine, multe chestii. Am aceasta fobie de pe la 6 ani, de cand am inceput sa ma uit la filme horror. Nici acum nu prea ma pot lasa de aceste filme, vizionand unul 1 data pe zi sau 1 data la 3 zile. Celelalte persoane zic : " Nu-i nimic, asa crezi tu", dar ei nu stiu ce se intampla cu noi, care avem nictofobie. (frica de intuneric) Seara sunt nevoit sa dorm cu TV-ul aprins, dimineata daca ma scol dintr-un cosmar si vad intuneric incep sa ma simt ciudat. De obicei, ma rog la Dumnezeu, zic tatal nostru de 3 ori, ma inchin, dar grijile nu dispar, decat partial, 10% din ele.

Daca nu voi gasi un raspuns eficient pe TPU, voi fi nevoit sa apelez la un psiholog, nu prea suport faptul ca eu, nu pot sta in intuneric. Precizez ca, nu vreau raspunsuri de genul "Stai in intuneric si o sa-ti 'combati' teama". Nu pot sta la intuneric, absolut deloc. Imi este frica noaptea sa ma duc la baie, pentru ca holul e intunecat.

Dau funda, vot, si va ajut cu tot ce pot daca ma puteti lamurii cum sta treaba cu fobia mea, si cum o pot infrange.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfatul meu este sa te prezinti la un psiholog.
Pana faci asta,tine o lumina de noapte aprinsa pe hol,o lanterna langa tine si opreste definitiv vizionarea filmelor horror,vezi comedii,filme romantice sau muzicale.
Filmele horror nu te ajuta deloc sa-ti depasesti problema,iti incarca psihicul si-l obosesc mereu cu senzatia continua de pericol iminent,ai nevoie sa-ti relaxezi creierul,sa te dezintoxici si o poti face razand,rasul e un medicament natural,in cazul tau! Rasul si muzica de buna calitate!
Nu incerca sa stai in intuneric,principiul conform caruia cui pe cui se scoate,nu te poate ajuta,mintea ta e plina pana la refuz cu imagini si personaje terifiante,impregnate in subconstientul tau.
Si, mergi la psiholog, nu pe TPU iti vei gasi leacul!

9 răspunsuri:
| BiAnCaIoAnA2000 a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema(nu stiam ca se numeste nicofobie). Cand sunt in intuneric mi se pare ca vad tot felul de umbre, aud voci care ma striga etc. Este foarte ciudat. Cand imi este foarte frica imi iau MP4- ul si ascult muzica. Eu ma linistesc. Incearca si tu.

| adelaadelaadela a răspuns:

Pai banuiesc ca se poate trata daca mergi la un specialist, au ei tot felul de metode...

| MasterYoda a răspuns:

Lasa TPU si apeleaza la un specialist. n-o sa mori!

| pisymik a răspuns:

Si eu am aceeasi varsta ca tine,si aceeasi problema dar de curand am auzit ca"Grijile,vocile,frica,spaima,teama sunt un al tu, cel care scoti de-o parte toata energia negativa si o transpui in un fel de alta persoana! Ceva in care crezi prea mult este in mintea ta... Mintea noastra devine bolnava in momentul in care noi incepem sa credem in lucruri ce nu exista! Acest sfat il primesc mereu si gandeste doar ca acei actori se distreaza in spatele scenelor jucate! Le joaca din nou si dn nou tocmai ca sunt prea distrati tot ceea ce e in filme se numesc efecte speciale! Nu te lasa dus de val si fii mai puternic decat ceea ce te sperie! Daca acest lucru te va preocupa mereu in viata, vei ajunge la nebuni crede-ma fii puternic arata ca nu iti e frica de intuneric dormi o noapte sau 2 sau 3 chiar o saptamana cu televizorul stins! Iti va trece si vei afla ca iti e frica! De exemplu eu cred ca intunericul nu are sfarsit si ca e cea mai rea chestie existenta!(TOT DE LA FILME HORROR)Nu lasa asta sa te manipuleze! Sper ca ti-am fost de ajutor!(Eu m-am facut bine in urma unor pene de curent)laughing laughing

| anonima01 a răspuns:

Nu te mai uita la filme horror te sperie mai tare.Ar trebui sa consulti un psiholog de graba.

| axnpictures a răspuns:

Cine te-a diagnosticat cu nictofobie?
Nu este exclus sa ai o problema cauzata de vizionarea repetata a acestui gen de filme insa cel mai probabil este varsta si imaginatia, inca in dezvoltare.
Totusi, din profil reiese ca ai mai multi ani happy

| harrypotter2 a răspuns:

Am 16 ani si eu aveam aceasta problema pana pe la 14 ani(tot de la filmele horror), dar mi-a trecut de la sine.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un psihologbig grin

| Teddy_Eddy_1990 explică:

Daca ai fii in locul meu, ai simtii ca mori!

Sper sa primesc un raspuns si de la niste persoane mai mature. happy

| Teddy_Eddy_1990 explică:

Pentru cel care m' a intrebat de varsta, '90 este scris pentru. facebook. Mersi greece, mersi tuturor. O sa incerc sa fac ce-ati zis, si daca nu da rezultat ma prezint la un psiholog.