| michaella_2494 a întrebat:

Am auzit ca nu stiu pe ce data in luna august. se poate vedea cu ochiul liber. planetele! va rg spuneti-mi si mie pe ce data este "bifat" acest eveniment!

Răspuns Câştigător
| Oacky a răspuns:

În august avem patru planete pe cerul de seară plus una care răsare după ora 22. Adăugați și o seară în care putem vedea multe stele căzătoare și veți vedea de ce august este luna prietenă cu astronomia.

Când se văd planetele
Seara Miezul nopții Dimineața
Venus (înspre vest) Marte (înspre vest) Jupiter (înspre sud-est)
Marte (înspre vest) Saturn (înspre vest) Uranus (înspre sud-est)
Saturn (înspre sud-vest) Jupiter (înspre sud-est)
Mercur (înspre vest) Uranus (înspre sud-est)
Neptun (înspre sud)

Mercur va ajunge la cea mai mare depărtare unghiulară de Soare (elongație maximă estică) în prima zi a lunii. Se va afla la 27, 4° est de Soare și va apune la 90 de minute după apusul acestuia. Planeta se poate vedea cu ochiul liber în primele zece zile ale lunii. Cum nu se îndepărtează prea mult de Soare, planeta nu se va mai afla pe cer când se înnoptează. Căutați-o înspre orizontul vestic, la 5° înălțime, în jurul orei 21. Aveți numai 30 de minute pentru ca la 21:30 apune.

Planetele vizibile seara în perioada 1-30 august, în jurul orei 21
Tot înspre vest-sud-vest se pot vedea alte trei planete: Venus (cea mai strălucitoare), Marte și Saturn. Cele trei planete își vor schimba conformația rapid pentru că două se mișcă rapid. Venus va veni dinspre vest, va trece la 3° sud de Saturn pe 7 august și la 2° sud de Marte pe 17 august.

Și Marte se îndepărtează de Saturn. Se va afla la 2° sud-est de acesta pe 1 august și la 16° est la sfârșitul lunii.

Cele trei planete sunt la depărtări diferite de Terra, după cum urmează:

pe 1 august: Venus la 125 milioane km, Marte la 298 milioane km și Saturn la 1515 milioane km;
pe 31 august: Venus la 90 milioane km, Marte la 321 milioane km și Saturn la 1562 milioane km;
Astfel Venus este planeta care se apropie de Terra iar diametrul aparent al planetei va crește. Marte se va micșora (de la mic la foarte mic), iar Saturn se va vedea la aceleași dimensiuni. Strălucirea aparentă a lui Venus va crește (de la magnitudinea -4, 2 la -4, 4), iar a lui Marte și a lui Saturn va stagna.

Venus se va mai apropia de un obiect, steaua Spica, pe 31 august. În data de 20 august, planeta se va afla la elongație maximă estică de Soare (cea mai mare depărtare unghiulară de acesta), 46°. Asta înseamnă că va apune după trei ore de la apusul Soarelui.

Planeta Jupiter răsare cu puțin înainte de ora 23 la începutul lunii. Dar, pentru că va răsări în fiecare zi cu 4 minute mai devreme, planeta se va putea vedea, la sfârșitul lui august, la ora 21. Dacă observați înspre est sau sud est un astru gălbui, foarte strălucitor, a cărui lumină nu pâlpâie (scintilează), priviți planeta Jupiter. Cu ochiul liber apare doar ca o stea luminoasă.

Se află în constelația Pisces, departe de stele strălucitoare. La 20° sud de planetă se afla steaua Deneb Kaitos (β Ceti). Căutați-o după ora 1 și la 35° sud-vest veți mai vedea o stea, mai strălucitoare, Fomalhaut din constelația Piscis Austrinus.

Nu departe de Jupiter se află Uranus. Aceasta nu poate fi văzută cu ochiul liber, dar se vede ușor prin orice binoclu. Îndreptați-l înspre Jupiter și în dreapta sus, cea mai strălucitoare stea, este planeta Uranus. Chiar dacă se află alăturate pe cer, planetele sunt la distanțe diferite de Terra. Jupiter la 621 milioane km, iar Uranus la 2885 de milioane km.

Pe cer se află și planeta pitică Ceres, care s-a aflat luna trecută la opoziție față de Soare. Se vede și printr-un binoclu, dar pentru că este foarte mică, prin instrumentele astronomice apare ca un simplu punct luminos. Pentru a o găsi folosiți harta de mai jos. Se află în constelația Ophiucus, chiar la sud de steaua θ, într-o regiune unde se găsesc multe roiuri globulare.

Poziția planetei pitice Ceres
Cei ce doresc să observe planetele prin telescoapele astronomice au o nouă unealtă: aspectul planetelor prin telescop. În imaginea de mai jos sunt trecute planetele vizibile prin telescoape și diametrul lor aparent (la scară). Dacă au este trecută și faza planetelor. Se vede că Jupiter este cea mai mare planetă, cu un diametru aparent ce nu se modifică mult în timp.

Planetele Mercur, Venus și Marte, prezintă schimbări rapide, de fază și diametru.

Asta spune pe internet. happy

2 răspunsuri:
| laurik1315 a răspuns:

Si eu vreau sa aflu, dar pe net nu m gasit nicio informatie

| Jadis a răspuns:

Crezi ca e posibil sa se vada toate planetele? Eu zic ca e imposibil. Singurele planete pe care le poti vedea este Satelitul Pamantului, si in alte cazuri chiar si Marte si Venus (dar mai rar) Fi atenta la stiri deoarece un asemenea eveniment este important si trebuie anuntat