| Jony123 a întrebat:

Am auzit ca se poate incepe scoala de soferi de la 16-17 ani, carnetul tot la 18 il poti obtine dar poti incepe orele de condus mult mai devreme e cat cele 3 luni inaintea implinirii varstei majore. Intreb pentru ca am auzit ca s-ar putea si vreau sa mai verific pe ici pe colo. Pe net nu e nimic concret, poate pentru ca e cv sa zicem "ilegal"... dar totusi, cum in Romania se poate face cam de toate...
Vreau sa imi spuneti daca ati auzit si voi cv de genul asta sau poate chiar voi ati facut asa thinking
happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani poti faci scoala pentru categoriile Am, A1, B1.

la 18 ani fara 3 luni te poti inscrie la o scoala de soferi pentru categoria B. Nicio scoala nu te inscrie mai devreme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plus e o prostie imensa sa incepi orele cu mult inainte sa ai posibilitatea sa dai examenul. iti pierzi orice obisnuinta, refelx, uiti tot