| LCD a întrebat:

Am buzele crapate. Ma ustura de numai pot!
si nu ma pot abine sa nu le musc, si imi rup pielita asrtfel.
mi-am dat si cu ulei de masline si cu o crema hidratanta.
ce sa fac? tot asa sunt (si nu am iesit din casa deloc)

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cel mai bun leac e crema de gălbenele, poate nu miroase grozav şi n-are gust fructat dar are efect şi încă destul de rapid(peste noapte, dacă te dai la culcare)

| juniper a răspuns:

Pune miere pe buze si lasa-le asa 10 minute, dupa care te stergi, tratamentul asta e pentru buzele foarte crapate.

| PurpleLadybug a răspuns:

Aplica un strat gros de crema cu laptisor de matca, sau un strugurel cu propolis. Sa nu faci greseala sa le umezesti si apoi sa iesi la aer rece! Ai grija sa ai mai mereu balsam pentru buze la tine, si incearca pe cat posibil sa ni'ti mai musti buzele, sau daca le musti, doar musca'le, nu mai trage si acea pielita, intelegi. Sau ca sa te dezobisnuiesti pune'ti ceva amar pe buzebig grin. Si cu miere aplicata pe buze mergehappy
take carepeace sign

| Pisiii :x a răspuns:

Si eu le aveam foarte crapate.Eu din "3 trucuri le-am facut sa arate ca ale lui Angelina Jolie" laughing
Deci: date pe buze cu miere de albine, ia-ti un strugurel nivea, puneti intr-o cescuta apa fierbinte si date intruna pe buze.

Ultima e cea mai eficienta.Prima data o sa te usture putin dar daca repeti asta de 5-6 ori una dupa alta te obisnuiesti siti trec buzele imediat.Succes! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cateva solutii:
-Se ung buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata.
-Se sterg buzele cu o felie de castravete crud.
-Se ung buzele crapate cu ulei de masline.
-Se foloseste un ruj hidratant sau un balsam pentru buze.
-Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.
-Se taie o capsula de vitamina E si se ung buzele crapate cu uleiul din interior.
-De asemenea, in perioada respectiva se vor consuma cat mai multe lichide

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta la magazine sau in farmacie sigur gasesti strugurel protector pentru buzehappy...:*

| DianaDia1237 a răspuns:

Buna! Unge-te pe buze cu putina miere de albine inainte de culcare, iar dimineata vei avea o surpriza placuta. Au grija sa nu ti le lingi, ca apoi...

| BachetIV a răspuns:

Am si eu cateva solutii:
-Nu iti umezi buzele cu limba! Asta le face sa fie si mai crapate.
-Nu respira cu gura deschisa! Asta le poate face buzelor rau!
-Poti incerca mierea! Aplic-o dimineata si seara intr-un strat gros.
-Uleiul de masline e si el foarte bun pentru buze! Aplica-l de cateva ori pe zi, pana cand simti ca ele revin la normal.
-Amesteca miere cu ulei de masline in portii egale, apoi amestecul obtinut il pui intr-un recipient cu capac.Astfel te poti da cu acest amestec de cate ori simti nevoia.
-Scufunda 7-8 petale de trandafir in jumatate de ceasca sw lapte si lasa-le la macerat cateva ore.Paseaza apoi petalele si fa o pasta pe care trebuie sa o aplici pe buze de 2-3 ori pe zi.
-Poti face si un balsam hidratant cu petale de trandafir si smantana, folosind modul de preparare de mai sus.
-Aplica un balsam de buze hidratant, care se gaseste in orice farmacie.Da-te cu el de mai multe ori pe zi.
-Crema de galbenele vindeca orice buba a pielii! Aplic-o pe buze de cate ori simti nevoia.
Sper ca te-am ajutat! Funda?