| Malvina24 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai am buzele crapate? am intrat pe google, m-am tot documentat(e sezonul asta rece care nu ma lasa sa sa am buzele moi, hidratate) am vazut undeva zicea ca uleiul de masline e bun aplicat seara inainte de culcare(am cumparat ulei si nu prea are efect) am vazut ca se poate folosi si unt(de care mancam) dar la fel nu merge! In rest nu am gasit nici un gloss care sa ma ajute(dar sclipici, forma lucioasa si draguta dar buzele tot crapate sunt si ma ustura)mai stiti voi vreun remediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balsamul de buze de la NIVEA, acela verde-albastru asa, asta: http://fl1.shopmania.org/......58745.jpg, este foarte bun, dar nu inteleg de ce uleiul de masline la tine nu are efect, eu il folosesc de vreo` 2 ani in fiecare iarna si sunt extraordinar de multumita si nu ma dau seara inainte de culcare, ma dau asa, cand vreau eu, peste zi, asa.

Sa fi iubita`!:*:*:*

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu folosesc o chestie spaciala de la Nivea Lip Care, de reparare, intr-un ambalaj ca de ruz turcoaz deschis. E foarte eficient, daca te dai de multe ori pe zi (cam din doua in doua ore).

Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu are efect uleiul de masline, inseamna ca ai o avitaminoza si nu bei destule lichide. Fa o cura de multivitamine si hidrateaza-te corespunzator, cu 2 l de lichide zilnic ( apa si ceaiuri, sucuri NATURALE)

| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand trebuie sa afli cauza craparii lor pentru ca se pot crapa si din alte cauze nu numai frigul, poti sa ai buzele crapate si de la un ruj rezistent la transfet cum am patit eu pentru ca acesta iti usca buzele, sau poate fi din cauza lipsei unor vitamine etc. dar poti sa le repari cu vitamina A solutie picaturi te dai pe buze de 2-3ori pe zi si vitamina E capsule 1-2pe zi sau si vit. B o cura nu strica in aceasta prioada cand organismul e mai lipsit de vitamine si mai ales minerale care sunt si mai importante de altfel daca anume minerale lipsesc din corp pot da multe probleme, mai poti sa cauti rujuri cu efect puternic hidratante si protectoare pentru acest anotimp care au vitamine degeaba te dai cu gloss care nu are nimic in componenta la capitolul vitamine decat sclipici sau luciu, dar ar fi mai bine sa dai o vreme doar cu vitamina pe buze si nu le umezii cand iesi la frig asta o sa le crape si mai tare. sper sa iti fie de folos dar oricum trebuie sa aflii daca nu e alta cauza decat frigul asa ca intreaba un dr. daca nu e de la altceva si dai cu vit A.

| fabiola a răspuns:

Cumpara din farmacie vitA uleioasa si vit E forte (capsule gelatinoase). Aplica uleiul dintr-o capsula si cateva picaturi de vit A, pe buze, seara inainte de culcare!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Incearca in primul rand sa fii propriul tau remediu. Nu le umezi prea des. Indiferent cat le simti de uscate, evita acest obicei care de cele mai multe ori devine un tic. Te poti abtine. Si eu m-am confruntat candva cu aceasta situatie. Mi-a trebuit doar vointa. De cate ori iesi afara in frig, protejeaza-te, macar cu un strugurel proaspat, sau cu o crema de galbenele. Nu neaparat trebuie sa fie ceva de firma.
Accezeaza si link-urile de mai jos (mai ales ultimul):
http://www.util21.ro/......uriste.htm
http://www.topsanatate.ro/......24658.html
http://frumusete.sepoarta.ro/......apate.html

| Malvina24 explică:

Aveti dreptate eu nu prea beau apa mai deloc(si in nici un caz 2 l/zi) o sa incerc si produsele pe care mi le-ati recomandat voi! va multumesc enorm ca v-a interesat intrebarea mea! o zi de duminica minunata la toata lumea!

| Marii a răspuns:

Miere. Tine-o cam 5-10 minute pe buze (fara sa o mananci laughing). happy

| cristiancristir a răspuns:

Problema poate fi rezolvata simplu daca bei mai multa apa. Cata apa bei zilnic? In general nu bem destul si ne deshidratam. Incearca intai sa bei mai mult si apoi daca nu functioneaza gandeste te la strugurel si la alte din astea. Apa. Apa...

| silver19 a răspuns:

Si eu la fel patesc, dar eu fac tot timpu...indiferent de anotimp, poti sa folosesti un strugurel sau o crema nivea. happy

Răspuns utilizator avertizat
| yoyodedeea a răspuns:

Crema de galbenelebig grin...

| BabyPink a răspuns:

Şi eu sunt în aceiaşi situaţie, mi-am luat toate strugurelele posibile de la oriflame şi avon, dar degeaba!sad

| amandina_9414 a răspuns:

Strugurel cu aloe vera

| amandina_9414 a răspuns:

Daca tot incerci un strugurel incearca de la life care.sunt produse foarte bune

| Merilynne a răspuns:

Cumparati un strugurel este ff bun si nu costa prea mult asa mi s-a intamplat si mie love struck

| kukubau a răspuns:

Eu folosesc noul unguent din gama "Crema de ghete" laughing

| Snicker a răspuns:

Buna,
Si eu aveam buzele crapate acum cateva ierni. Dar anul acesta m-am dat cu strugurel cumparat de la farmacie(nu foarte scump) de fiecare data cand am iesit afara, iar in majoritatea timpului aveam buzele date cu luciu sau strugurel.
Deci cel mai bine este sa nu iesi afara cu buzele "goale". Si cel mai imoprtant, daca totusi sunt zile in care nu ai strugurel pe buze, sa nu ti le umezesti.
Ai grija de buzele tale ca sunt imoprtante :d
papa

| PaStiLuTzEcUeFeCt a răspuns:

Cumpara STRUGUREL de la avon, oriflame, magazine ori unde si date de fiecare data cand iti sunt crepate buzele

| 2pink a răspuns:

Am 3 cuvinte pentru tine: Nivea Lip Care. Si eu aveam probleme cu buze crapate, dar de cand mi-am luat Nivea Lip Care si il folosesc zilnic, am si uitat ce inseamna sa ai buze crapate. E pur si simplu foarte bun. Este si varianta simpla si care coloreaza, ambele sunt bune.

| adelina_7242 a răspuns:

Strugurina.

| joanna_1070 a răspuns:

Mierea de albine.

| Sophia1989 a răspuns:

Iti recomand balsamul de buze de la eucerin. dar sa te dai de cateva ori pe zi. eu il folosesc de 2 ani mai ales iarna. repara f bine buzele crapate.

| cristian_5654 a răspuns:

Buna numele meu este Cristian sa stii ca si eu am fost in situatia ta dar cand eram mai mic si iar a inceput sa apara aceasta boala sa stii ca neglijenta e pe primul loc nu te invinovatesc dar...de asta mi-am dat si eu seama ca am facut neglijent. sfatul meu e sa-ti iei un strugurel de buze cu glicerina si sa il folosesti de fieacare data cand iesi din casa va functiona garantez bye bye wave

| ByLoREDaN a răspuns:

Strugurel si spune-i prietenului sa te sarute mai dulcewinking saruturile 'seci' deshidrateaza big grin.

| happyorsad a răspuns:

Incearca mierea de albine, o sa ai buze moi... cel putin la mine functioneazawinkingsi un strugurel nivea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strugurelulwinkingwinking. Si ca sa nu le mai ai crapate, da-te cu ceai de musetel in fiecare searawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincer eu folosesc o crema pentru ca mie mi se crapa si buzele dar si pielea din jurul lor.ma ajuta foarte mult crema apidermin cu laptisor de matca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc crema apidermin cu laptisor de matca, am aceeasi problema
pe mine ma ajuta
ai putea so incerci la mine merge foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unt de Shea. Intreaba la un magazin bun de cosmetice sau la marile lanturi de farmacii (Sensiblue etc). Costa cam 20 lei cutiuta, dar te tine mult timp si are efect.