| LoveMary a întrebat:

Am cateva cosuri pe frunte destul de mari. Cum as putea sa scap de ele, fara creme? Niste leacuri (care functioneaza) 'babesti'?(Am 12 ani)

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Cateva remedii

-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-te dai cu miere pe cosuri
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dermatolog.Eu m-am chinuit cu acneea mai bine de un an si intr-un final mama m-a dus la dermatolog. Dupa o luna in care mi-am dat pe fata cu ce crema mi-a prescris doctorul nu mai aveam aproape nici un cos pe fatawinking

| YONTU a răspuns:

Buna Searahappy!
1. Iti faci un ceai de musetel care il lasi sa fiarba 15 min(sa aiba 300 ml)!
2. Dupa aia torni ceaiul intr-un castron!
3. Apoi te asezi cu fata deasupra castronului, in acelasi timp iti acoperi capul cu-n prosop, si stai acolo 30 min ca aburul de ceai fierbinte sa-iti inmuia cosurile, iar tu le vei "culege" de pe frunte.

| roxkiss a răspuns:

Mai bine nu le atinge, iti spun pe propria piele, daca le spargi o sa iasa de 2 ori mai multe, poti sa iai de la farmacie ceva pentru galenele, eu am tinctura de galbene si ma ajuta f mult )) ok, succes, ser sa iti dispara cit mai repede! stiu ca sunt "frumusele"

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu m-am saturat de toate tratamentele bebesti, am incercat foarte multe si nici unul nu a functionat.
Iti zic ce a functionat la mine si le-am recomand la toate prietenele mele.

Eu am folosit dupa ce am vizitat un doctor dermatolog foarte bun, un tratament anti-acnee pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree ) de la Thursday Plantation.

Un mare avantaj a cremele anti-acnee cu ulei pur de arbore de ceai din ce mi-a zis doctorul si ce am cautat pe internet este ca nu iti irita pielea asa cum fac in general cosmeticele sau produsele de acnee din farmacie.
La mine efectele s-au vazut foarte repede. In cateva zile tenul a devenit mai curat vizibil iar cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce…. apoi treptat au disparut complet.
Iti recomand produsele, la mine au functionat foarte bine.

| didii5 a răspuns:

Ai putea sa te faci cu castravete in fiecare seara sau sa te speli bine cu sapunul protex, pe mine m-au ajutat si nu mai am chiar asa de multe.

| SashaLover2176 a răspuns:

Poti sa aplici suc de lamaie. Eu asta folosesc si in maxim doua zile imi trece. daca vrei mai multe leacuri, poti gasi aici:
http://www.ecursuri.ro/......riste.html

Sper ca te-am ajutat :*