| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un epilator Brown silk epil! eh bine l-am incercat pentru prima data!

Toate bune si frumoase insa,,.

Am reusit sa ma fac pe jumatate din mana, m-am oprit pentru ca am observat ca pielea se irita, mi-au aparut bubite mici ca la pielea de gaina.

M-am dat cu crema de galbenel, dar nu-mi dispar!

Ce sa fac?

Mentionez ca vreau sa continui sa ma epilez dupa ce dispare iritatia.

HELPPP!

3 răspunsuri:
| PinkY a răspuns:

Incearca sa te dai cu spirt medicinal imediat dupa epilare, sau mai bine cu suc de lamaie pentru a inchide porii lasati in urma smulgerii firelor de par. Si in niciun caz sa nu iti storci sau sa-ti scarpini bubitele alea. Iti vor ramane niste pete oribile pe piele.

| cami_5314 a răspuns:

Si eu patesc la fel. Imi dispar dupa o noapte singure fara sa dau cu crema sau alceva. Din cauza asta ma epilez seara ca dimineata sa nu am bubite pe mine. Eu le consider normale si nu imi dau cu crema deloc, de frica sa nu ma infectez cumva de la crema aia. Ma gandesc ca daca smulgi firul de par normal ca iriti putin pielea in urma si ii ia cateva ore pana isi revine.
pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal sa te iriți. Imaginează-ți se smulge firele de par.Continua sa te epilezi ca trece și iritația.
Bafta.