| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut o fata. Are 19 ani eu am 23 de ani.
Fata este la facultate la medicina anul 1, este o fire sensibila, simtita, isteata si foarte matura la varsta ei. Pot spune ca ma inteleg foarte bine cu ea si sunt fericit alaturi de ea. Chiar dupa doar 2 saptamani m-am atasat de ea si ea de mine.
Stam mult timp impreuna.
Totul e super pana cand mi-a povestit trecutul ei.
De atunci tot sunt pe ganduri cu ea.
Tipa imi povestea ca acum 5 ani cand avea 14 ani, a trecut printr-o faza nasoala, gen avea o gasca de prieteni care o prosteau pe ea fiind prostuto.
A fost fumata, bauta si la fortat un tip sa faca prostii cu ea.
Ea crede ca prietena ei a pus asta la cale.
A mai continuat sa vorbeasca cu fata aia, si din nou i sa imtamplat o faza gen tot a fost fortata sa faca niste chestii, a inceput sa planga si a fugit si de atunci nu a mai vorbit cu fetele alea.
Cea mai mare fata din gasca lor a si batuto ca gen nu a ascultat-o pe ea.
A prins numa baieti care au profitat numa de ea. Asa imi zice ea.
Ea imi povestea mie foarte direct gen a spus sa nu aflu eu de la altcineva.
Mi-a spus mie sa nu o cred ca e o fata destrabalata sau ceva si chiar vrea o relatie serioasa cu mine. Imi zice ca nu a mai intalnit asa un tip bland, frumos si sa se comporte asa frumos cu mine! Nu a fost iubita niciodata de cineva ca si cu mine.
Voi ce parere aveti? Mie mi se pare super ok fata, dar cand am auzit putin de trecutul ei, nu mai imi da increderea aia.
Nu zic, poate nu a avut noroc in viata, nu stiu ce sa zic. Ce ziceti?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Zic doar atât: fata asta chiar are ghinion. Nici măcar când dă peste un tip de treabă nu poate avea o relație normală din cauză că acela e de fapt un mare papă-lapte. Păcat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

De ce papa lapte Mihai? nu este asa! doar am vrut sa cer o parere.

| Freya1 a răspuns:

E putin dubios ca a vrut sa te avertizeze inainte sa afli din alte parti parerea altora.
Eu cred ca ar trebui intr-un mod subtil sa afli si din alta parte "adevarul" spus de altii si sa faci o comparatie.Stiu ca trecutul persoanei pe care o iubesti nu conteaza atata timp cat va iubiti si tineti unul la altul dar nici sa fi fost vreo usuratica, drogata si alcoolica ce poate mai are si ceva boli de la cum sa intins cu cine sti cine si tu sa o iei de nevasta (iti dau un exemplu).Nu e vorba doar de faptul ca te rade lumea si arata cu degetul cat si de tine ce vei sta mereu in cumpana si neancrezator.
Poate fata chiar a avut ghinion in viata nu spun ca nu, dar de ce sa nu afli daca asa a fost? Pentru linistea ta.
Si la mine spre exemplu mi s-au scos povesti, dar daca au fost neadevarate nu m-am pus sa pierd timpul explicand ceva ce nu am facut iubitului.A aflat ulterior de povestile respective iar eu i-am spus varianta mea pe care a analizato prin comparatie (nu pentru ca nu ma iubea sau accepta oricum dar asa e normal pentru linistea ta sufleteasca).Iar dupa sa nu aiba dubii chiar eu am vorbit cu persoanele respectiva fata in fata sa vad daca mai au tupeul sa minta cu nonsalanta si si-au inghitit limba.
Si uite asa sunt curata si de incredere pentru ca am demonstrat unei persoane importante din viata mea ca ii merit respectul.

| OldSoul a răspuns:

E o situatie destul de incurcata, si nu ai nici o garantie ca ceea ce ti-a zis ea este adevarul, dar, pana la urma, trecutul isi are locul in trecut, si cel mai probabil, si in cazul ei, adevarul este undeva la mijloc.

Daca ea te face sa te simti bine, si ti-a castigat increderea, merita sa incerci o relatie cu ea incercand sa nu bagi in seama acele detalii din trecutul ei.

In rest, timpul va decide daca ea e ceea ce pare sau nu.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? pentru că nu ai „bile" să ignori trecutul ei și să trăiți doar în prezent și pentru viitor, de-aia!

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa pierzi ochelarii de cal, ca sa poti sa vezi si partea cealalta a realitatii.
Fata ti-apovestit cu sinecritate si incredere prin ce a trecut, asteptand sa fie inteelasa.
Daca pe tine te deranjeaza trecutul ei, inseamna ca esti un om limitat, pus doar pe interes, caz in care, te sfatuiesc sa-i dai pace si sa-ti cauti una la fel ca tine.