| anonim_4396 a întrebat:

Hei, buna!
In legatura cu prima mea dragoste. O fata de 19 ani, o fata draguta, inteligenta la facultate de medicina, respectuoasa, simpatica, foarte simtita. Eu am 23 de ani si vorbim impreuna de 2 luni vazandu-ne in fiecare zi foarte multe ore. Relatie noastra ne merge incredibil de bine. Ea este in vacanta acum. Este si foarte muncitoare, nu a avut o viata usorara avand parinti mai simpli, nepasatori! Fata nu a avut o copilarie usoara si din cauza anturajului pe care a dat fiind si copila si mai prostuta. Dupa scurt timp dupa ce s-a intamplat intre noi, mi-a si povestit trecutul ei de care spune ea ca nu ii rusine si nu ii pare rau de nimic invatandu-si lectia. La 14 ani ai ei, a avut un grup de prieteni si o fata mai mare de care ascultau ele dat drept exemplu ca ea ii iubita de baieti si fata aia profita de ele. Prima intamplare negativa s-a intamplat cand a profitat de ea un baiat fiind fumata, era si virgina a prins-o de gat.
Si a 2a oara s-a intamplat fiind bauta, cu un alt baiat, care era cu prietena ei, batandu-si joc de ea.
Din clasa a 12 ea s-a cumintit fata, nu prea mai umbla cu nimeni ea zicand din grupul ei.
Dar a dat de un baiat care era mai rau, 4 ani de relatie avand cu el, isi batea joc de ea facand-o grasa, urata, chiar ii era rusine sa faca dragoste cu ea, baiatul facand cu ea numai altceva. atat. Asa imi zicea fata, foarte deschisa. Ea a zis ca ea credea ca asta e soarta ei, neavand pe nimeni adevarat prieten sau parinti sa ii dea o vorba buna. Era mai prostuta.
Nu a avut puterea de decizie sa se desparta de prietenul ei. Baiatul la rand a si inselat-o de mai multe ori. Fata imi zicea ca si ea cand au avut un fel de pauza in relatie a avut contact sexual cu alt baiat, cu care ea voia ceva iar baiatul voiand numai aventura, ea s-a intors tot la baiat care tot insista pentru ea. De multe ori mie mi se pare ciudat trecutul ei si vreau sa o inteleg, stiu ca nu fac bine ca tot scormonesc in trecutul ei, dar de multe ori imi este in cap si stie si ea asta. Ea mi-a spus ca ii pare rau ca mi-a zis trecutul ei. Mie sincer imi este frica ca nu mi-a spus tot. Nu ca nu as avea incredere in ea ca ii o fata super, dar trecutul ei ma deranjeaza putin. Ea a luat-o ca pe o lectie de viata. Acum s-a mai deschis la minte oricum o simt eu. Ea a fost, parerea mea, foarte prostuta, a dat si de anturaje numai aiurea si nu a avut cine sa-i dea un sfat bun. Ciudat din nou mi se pare ca nu mai vorbeste cu absolut nimeni, are doar o prietena si atat. Nu e nimic rau in asta dar mna. Care e parerea voastra de ea? Mi-ar prinde bine o parere sincera. Si am incredere in ea ca o cunosc dar legat de trecutul ei sunt mai nehotarat!
Stiu ca trecutul ei nu mai conteaza si trebuie sa iei o persoana ca si nou da mna.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Se zice ca daca iubesti pe cineva nu iti pasa de trecutul lui, doar ca vezi tu uneori trecutul este posibil sa nu fie chiar trecut ci poate fi caracterul omului de fapt.
Daca ar fi sa fim sinceri acum cred ca fiecare isi da seama ca la 14 ani poti sa fi naiv. Poti sa fi naiv si sa crezi ca cineva chiar te iubeste sau chiar iti este prieten dar nu poti sa fi atat de prost incat sa te droghezi, sa te culci cu care cum si pe urma sa zici ca a fost viol.Pe urma sa iti iei tot unul ce isi bate joc de tine si te jigneste si sa spui ca nai avut noroc.Pai ce ai invatat din esecuri si din prieteniile false? Doar ca nu ai noroc in viata? Nu ca nu iti alegi tu drumul corect inviata?
Este usor sa dam mereu vina pe altii sau pe naivitate, dar asta nu inseamna ca ne si asumam ce am facut.A spus ca nu ii pare rau deci asta denota ca a constientizat si i-a placut.
Ce ai vrea sa afli mai mult? Ce ar putea fi mai rau?
Cert este ca nici tu nu prea ai incredere si nici nu iti surade ideea de o relatie si de a avea incredere asa ca nu te mai minti pe tine.Ori o placi si o accepti asa ori o lasi in pace.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mersi frumos! Sa stii ca si cu mine a inceput dur, daca stii la ce ma refer. Si ea o zis ca nu i-a placut sa faca aia niciodata. Ca am intrebat-o cum de o indurat asa ceva. Si zicea ca ea a crezut ca aia e normalul...stii? Bine cu mine e total altceva, niciodata nu am jignit-o nu am vorbit urat cu ea. La noi a fost dragoste, dar vreau sa imi tin ochii deschizi legat de ea. Nu pare de genul. sa fie. deloc. Dar la inceput ti-am zis a facut-o fara nici un. o.iar nudemult am intrebat-o ca ii se pare ok sa faca asta daca chiar iubesti pe cineva si vrei ceva serios cu acea persoana? Si a zis ca da dar cu masura. ce zici e normal din punctul tau de vedere sau nu?

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu cat din ceea ce a zis e adevarat.
Din ce ai zis tu, pare ca a spus-o cu o mare lejeritate, si nu stiu, poate vrea doar sa te sensibilizeze, mai sunt si cazuri de acest gen.
Nu pot sa ma pronunt, insa, cel mai bine cred ca ar fi sa incerci sa ignori acest aspect, incearca sa lasi trecutul acolo unde ii este locul.

| Donsavas a răspuns:

Trecutul nu l mai poate schimba. Ar trebui s o crezi de vreme ce este cu tine si in prezent nu mai face aceleași lucruri. Nici nu mai e un copil sa greșească. Cat despre viata ei actuala, e cu totul alta. Eu zic ca orice om merita o sansa iar ea este om deci ofera i o fără să ti mai explici! Nu are niciun rost pentru ca nu se poate schimba ceva acum din anii aia care au ajutat o totusi sa se formeze in forma asta mai buna de femeie pe care tu zici ca o iubesti. Eu zic ca esti norocos ca o ai. Baftă!

| FaraNume1245 a răspuns:

Vai de mine, ce trecut greu. Auzi dom'le, să-și bată un băiat joc de ea. I-a stricat copilăria, i-a distrus inocența, toate alea! 1! 1!

| gratargratar a răspuns:

Trecutul conteaza. Fata nu e de tine.
Greseala repetata se numeste prostie. Se pare ca ea a gresit de mai multe ori, si oricum a luat-o pe un drum prost de la inceput.

| Elide a răspuns:

În primul rând pune mana pe o carte de gramatică.In al doilea rand fata a fost sinceră, măcar nu te minte si ti.a spus totul pe față ca iti convine sau nu, asta e treaba ta.Si daca trecutul ei îți stă ca un cui în talpă si te indoiesti de ceea ce tu simți mai bine îți vezi de treaba ta

| litere123 a răspuns:

Trecutul ei e cam tulburător, dar nu e vina ei pentru ceea ce i s-a întâmplat.Fiecare are soarta lui, are un sens în viața asta și unii dintre noi merităm ceva mult mai bun.Consider că e o fata sinceră și deschisă cu tine, iar asta e de apreciat.Ti-a povestit tot trecutul ei, deci și-a pus toată încrederea în tine și așteaptă ca tu să o tratezi diferit față de restul băieților cu care a umblat.Doreste ca tu să fii darul, băiatul diferit din viața ei care ii va aduce numai bucurii și va afla tocmai de acum ce înseamnă o relație stabilă și fidelă. Incearca să te pui în locul ei, să îi dai timp și îi demonstrezi că o iubești prin afecțiune. Daca s-a schimbat, iar tu ai observat asta, atunci meritul este al tău.Inceraca să te mulțumească prin caracterul ei niu.Insa dacă încă are aceeași mentalitate ca în copilărie, ar trebui să spui pas.
Gândește-te bine și multă iubire în relația voastră!

| anonim_4396 explică (pentru litere123):

Mersi fain de ajutor.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ti se pare corect sa divulgi lucrurile astea personale aici? esti extrem de nsimtit si te vad barfitor si ar trebui sa inveti sa.ti ti gura, daca ea ar afla ce ai scris aici ar mai avea incredere in tine? Si nu vad care.i intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru HaneloreOlga9):

Nu sunt nesimtit deloc. Si stiu ca nu e ok ca fac asta dar vreau pareri in legatura e ceva rau? Sasa nu me cunoastem. Aia e.