| eububu a întrebat:

Am dermatita alergica(am multe bube mici pe tot corpul) Dermatita alergica este o boala de piele si este echivalenta cu alergia la soare...intrebarea mea este:Stie cineva cukm pot trata aceasta boala?

PS:Am fost la medic si mi-a dat niste unguente, dar din ce am inteles de pe internet nu ar avea efect...

PS2: Dau FUNDA:*winking

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa eviti alergenul. Daca esti alergica la soare, trebuie sa nu mai faci plaja, sa porti mereu maneca lunga, pantaloni sau fusta lunga, sapca sau palarie de soare. Nu stiu ce unguente ai primit, dar am indoiesc ca nu sunt eficiente. Trebuie insa sa stii ca absolut nici un tratament nu este eficient atata timp cat nu eviti alergenul.

2 răspunsuri:
| eububu explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri... mai astept si altele

Si apropo...sunt BAIAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sincer sa fiu, nu am nici cea mai mica idee cum se trateaza dermatita. In schimb am gasit (bineinteles, dupa o cautare pe prietenul "Goagal" ) urmatoare link-uri cu posibile tratamente:
http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.article.php/c18/87/p4
http://www.eva.ro/......21297.html
Data viitoare pune aceasta intrebare la categoria "Sanatate". Acolo sunt useri care au terminat medicina. Cel mai bine ar fi sa o intrebi pe Brigaela la privat sau sa o rogi sa iti raspunda aici ca sa ii poti oferi funda. Ea este experta in medicina.
Sper ca ti-am fost de folos.
O zi buna!;)