| liviaArianna a întrebat:

Care este diferența dintre iubire si obsesie? Dau funda

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Iubirea este atunci cand vrei ca celalalt sa fie bine cu tine sau fara tine in viata sa.
Din iubire nu ai putea sa faci nici cel mai mic rau celuilalt, chiar daca acesta alege o cale separata de a ta.
Obsesia este atunci cand nu oferi libertate celuilalt si crezi ca este ceva ce iti apartine.
In timp ce iubirea aduce doar stare de bine si frumos, obsesia vine la pachet cu paranoia si toxicitate maxima intr o relație.

| liviaArianna explică (pentru ioana748):

Cam acesta am înțeles cel mai bine!

| ioana748 a răspuns (pentru liviaArianna):

Multumesc pentru fundahappy

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iubirea este un sentiment, obsesia este o problemă psihică.
Care, cea din urmă, necesită tratament.

| Simpatic a răspuns:

Iubirea este iubire si obsesia este o boala happy
daca prin obsesie te mai referi si la gelozie iesita din comun, atunci mai mult intareste afirmatia mea de mai sus, obsesie=afectiune, boala

| dullcat a răspuns:

Iubirea este un sentiment profund care te inalta si te face, teoretic, sa doresti sa devii o persoana mai buna. Obsesia e tot un sentiment profund, insa la modul negativ, te imbolnaveste si te trage in jos pana la epuizare, atat pe tine cat si persoana implicata, depinde cum ti-o manifesti.

| Hyperion7 a răspuns:

Iubirea e un sentiment de pace și de liniște langa acea persoana, iubirea este puterea sacrificiului, iubirea este dorul ce-l poarta, iubirea este inima ce ți se umple când vezi iubirea ta după o zi grea, iubirea e când lași totul și te vezi macar 5 minute cu acel om și lista continua.
In schimb,obsesia apare atunci când vorbim de oameni cu o stima de sine scăzută care se mint că iubesc,ei de fapt controlează,agresează,jignesc când au dubii că încrederea le e trădată.
Ii obsedează sa știe unde ești,cu cine vorbești. Viața ta trebuie sa graviteze in jurul vieții lor, ceea ce înseamnă că nu ai voie sa ai relații sociale cu cei de sex opus, ești controlat(ă) și certat(ă) daca nu te îmbraci cum zic ei, daca nu te machiezi cum zic ei.
Astfel de oameni trebuie evitați! Pot face mult rău, daca nu își vindeca problemele pe care le au!

| Orezculapte000 a răspuns:

Este o linie foarte fină și dacă treci acea graniță vei știi

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Orezculapte000):

Mulți nu știu - cam asta e problema!