| BlackHear7 a întrebat:

Am facut rost de un procesor dar nu stiu nimic despre el decat ca are 2.60 dual core..si ma intreb daca socketu o fii potrivit pentru placa mea..eu am 775..intrebarea e daca probez procesoru asta pot patii ceva?

Răspuns Câştigător
| Kylexy a răspuns:

Vezi ca pe procesor are un cod cauta codul respectiv pe google si o sa vezi ce fel de socket este!

| BlackHear7 explică (pentru Kylexy):

A mers sunt compatibile dar cand aprind calculatorul imi spune sa fac update la bios.

| Kylexy a răspuns (pentru BlackHear7):

Update la bios ii faci cu procesorul vechi ca o sa ai surpriza sa ti se opreasca pc in timp ce ii faci update la bios.
nu stiu modelul placi de baza la tine ca sa iti pot da softul cu care faci update la bios.

| BlackHear7 explică (pentru Kylexy):

Uite

http://www.asus.com/Motherboards/P5VD2VM_SE/HelpDesk_Download/

P5VD2-VM SE

Am update-ul cu ce il fac?

| BlackHear7 explică (pentru Kylexy):

Nu mai are rost.mi-a spus cineva ca procesoru nu este compatibil..nu-l suporta placa de baza (E5300 Intel(R) 2.60 dual core.)...dar nu vad probleme la temperatura..sau ceva.tu ce spui il pot folosii in continuare?

| Kylexy a răspuns (pentru BlackHear7):

Daca ai iesire video il poti folosi, in lista de procesoare suportate nu vad e5300, daca nu era compatibil nu aveai iesire video si ledul de la hard iti ramanea pornit.
Daca ai iesire video il poti folosi, numai ca procesorul nu o sa iti mearga la capacitatea lui.

| BlackHear7 explică (pentru Kylexy):

Se observa ca.chair daca nu merge la capacitatea lui merge mai bine ca fostul procesor de 1.80 dual. dar nu prea inteleg faza cu iesirea video laughing daca te referi la placa video...am amd 5450 hd. aa si am observat ca doar hardul se stinge..restul sta aprinse de exemplu sursa...cooleru de la procesor si beculetu de power on(verde)