| ChiftelutaCrocanta2 a întrebat:

Am fost pârât de o fată din clasa mea,din motivul că i-am pus o poreclă și comentam la ea (ea e o fițoasă,cică eu încep când ea mereu comentează ). Problema e că tatăl ei e proful meu și am zilele următoare ore cu el.Și nu vreau să mă tragă la răspundere.Și porecla e chiar amuzantă, nu e în bătaie de joc.Mno, ce sfaturi aveți?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

1.Să ignori figurile ei.

2. Cât despre tatăl ei, cât e la clasă NU ar trebui să se i-a de tine. Trebuie să predea materia, și atât.

3. Și dacă se i-a, zici că ai glumit și că nu ai scopul de a o umilii.

14 răspunsuri:
| Aditu191 a răspuns:

Pai poti spune ca a fost o mica gluma va intelege parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i lu profu că și ea comentează și e vina ei.

| Kairaa a răspuns:

Spune-i ca a fost doar o glumă si cereți scuze de la fata respectivă. Că după o să aibă ciudă pe tine

| ChiftelutaCrocanta2 explică (pentru Kairaa):

Hihihi

| ancaval a răspuns (pentru Kairaa):

1. De ce să își ceară scuze pentru o glumă? Doar pentru că ea e fata profesorului? Hai...viteză!

2. Și dacă o să aibă ciudă pe el, ce? Nu e sfârșitul lumii! Nu toți trebuie să te placă.

3. Băiatul cu gluma, dacă vezi că, fata, NU e pe aceeași lungime de undă cu tine, ignor-o. Nu merită să strici orzul pe gâște.

| ancaval a răspuns:

Mersi de fundiță!

| ChiftelutaCrocanta2 explică (pentru ancaval):

E-o pârlită fata, oricum nu mie frică de tacsu

| ancaval a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

Acuma na...nu contează cum îi.

Dacă vezi că NU știe la glumă, ar fi bine să nu pierzi timpul cu ea. Că femeia...ți se urcă în cap, atâta știe.
Și decât să ți se urce în cap, nu mai bine ai liniște?

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Bine ți-a făcut, suporta consecințele! Dacă gluma ta a fost una seacă, nu e nimeni obligat să o ia precum o gluma. Ar trebui să îți ceri scuze direct la colega ta și să spui că nu a fost cu intenție de a ofensa. Iar despre tatăl ei, nu ar trebui sa stai cu teamă că îți va face probleme. Până atunci trebuie sa vorbești cu respectiva până să ai orele cu tatăl ei și sigur se va rezolva problema! Sper să îți fie învățătura de minte cu aceasta experiență și să nu mai faci mișto de alții, cât și printr-o simpla glumă, căci nu toată lumea o preia ca atare!

| ChiftelutaCrocanta2 explică (pentru MihaelaDart):

Iam cerut odată scuze, dar n-a mers.Nu mai judeca o carte după copertă

| MihaelaDart a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

Nu te mai victimiza, suporta consecințele, te-a mâncat limba fara să gândești că prin gluma ta de fapt rănești. O iertare greu se accepta in ziua de azi, din păcate. Îi mai poți spune nu numai o dată, ci de mai multe ori "iartă-mă! Nu am gândit că te voi răni cu gluma mea. Am fost un prost! Fac orice pentru tine doar sa te vad cu zâmbetul pe buze și să devenim iar ca înainte prieteni (de clasă). E bine să ierți în viață decât să ții supărarea in tine, e păcat!"
A fost un sfat, nicidecum o judecată! Faci o confuzie!

| ChiftelutaCrocanta2 explică (pentru MihaelaDart):

Ioi,deja îi fac declarație de dragoste happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

Copile daca vrei să ieși din belele, ascultă-mă! Nu pierzi nimic dacă îi spui tot ce ți-am spus. Nu o ceri in căsătorie, ci îți ceri iertare! Nu mai confunda borcanele! Vrei să asculți, bine, nu vrei, suporta consecințele! In viață trebuie sa lupți și în primul rând nu trebuie să îți bați joc de oameni, nu toți pun bot la glume.