| sweet_1462 a întrebat:

Am inceput sa o urasc pe mama.Nici eu nu credeam ca pot simti asa ceva pentru o persoana, pentru mama mea. Mi-e greu sa spun asta dar o spun pentru ca m-am saturat de certurile din familia mea. Mi-e greu ca in fiecare seara sa plang si sa ma consum.Am ajuns sa ma inchid in mine sa ma retrag, nu mai vorbesc cu nimeni de familia mea totul numai din cauza mamei mele. Ea a inceput sa bea.Cand bea totul se transforma intr-un chin pentru mine si pentru tatal meu. Fara sa ii zicem nimic ea incepe sa ne injure si sa ne spuna ca mai bine nu ma mai nastea si ca sunt o paguba ca nu invat(chiar daca sunt cea mai buna din clasa). Cand nu bea totul e bine dar am inceput sa ma distantez de ea nu ii mai pot spune nimic pentru ca atunci cand va bea din nou imi va stiga si nu vreau asta.Eu nu mai am o copilarie normala nu ii mai pot spune mamei mele despre baiatul de care imi place despre ceea ce fac eu la scoala nu ii mai pot spune nimic. Dupa ce ca ea este foarte rea (nu ma lasa sa fac absolut nimic, cand iesi si eu afara sambata si duminica ma lasa foarte putin pina la 7 jumatate in cel mai bun caz) a mai inceput si sa bea.
Nu pot sa ii spun sa nu mai bea pentru ca atunci cand o fac incepe sa ma bata si sa ma injure.Acum va scrii cu lacrimi in ochi pentru ca simt nevoia sa vorbesc cu cineva. Deabia astept sa am eu familia mea.Cand eram mica ma gandeam sa urmez modelul mamei mele dar acum as face tot posibilul sa nu calc pe urmele ei. Uneori ma gandesc cum poate cineva asa de drag pentru mine sa devina intr-un moment persoana de care imi e frica pe care o urasc, persoana care ma face sa sufar?
Va rog dati-mi sfaturi

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Buna, stiu ce inseamna sa suporti un om care o trage pe gat cu alcoolul si face ca toate minunile dar mama nu se schimba cu nimic in lume buna/rea cum o fi stii ca acum ai unde sta chiar daca conditiile sunt de scandal (incearca sa comunici cu ea cand nu e bauta poate are probleme si cand bea se descarca pe voi).

6 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Ia asta ca pe o lectie de viata,sa stii ce nu trebuie sa faci in viata,formeaza-ti un caracter puternic,increzatoare pe tine,nu te lasa invinsa de mama ta.N-am parte de asa ceva,dar ca baiat e mai usor,cu tatal tau nu poti vorbi,ar fi o usurinta pentru amundoi sa stati de vorba,de ce s-a apucat de baut. tatal tau de ce nu i-a nici o masura,nu va face mult bine mama si ar trebui sa ii spuna tata, el e in masura sa ii spuna si ea sa inteleaga, macar sa se uite in oglinda sa se vada si sa se uite cine e in spate cu lacrimi din cauza a ceea ce face ea.Continua scoala,e singuru fel prin care sa poti spera sa scapi de trecut,prieteni nu prea poti avea incredere, psihologul costa. tata ramane, daca poti discuta cu el.Ai un vis,vezi,de dragul visului aluia trebuie sa te tii tare,sa treci peste,sa lasi tu de la tine,daca mama nu stie, mai tarziu ii va parea rau, cand va fi prea tarziu.Salut si toate cele bune!

Abh
| Abh a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau, spune-i cat de mult te afecteaza aceasta problema si duceti-o pe mama ta la un psihiatru, numai asa va reusi sa scape de alcoolism. Va primi tratament si consiliere terapeutica, ceea ce o va ajuta sa-si revina. Mult succes!

| IrimieRaluca a răspuns:

Situatia ta e trista si ingrijoratoare. Incearca sa comunici mai mult cu tatal tau. Spune-i cat de mult te afecteaza situatia din familia voastra, iar in momentele cand mama ta nu e sub influenta alcoolului spune-i si ei lucrurile acestea. E important pentru tine sa nu interiorizezi aceste lucruri care te afecteaza. In plus, poti sa apelezi la un psiholog scolar, daca este unul in institutia in care inveti. Tatal tau, ca om adult, ar fi de preferat sa incerce sa rezolve el problema, nu sa te puna in situatia asta.

Mult succes!

| sweet_1462 explică:

Va multumesc la toti pentru sfaturi.Chiar m-am bucurat ca cineva a vrut sa ma asculte si sa ma ajute cu problema mea.

| AndaluziaM a răspuns:

E 6:08 mama sta pe afara beata, vine in casa si apoi se apuca sa ne injure si sa ne spuna ca nu ne face de mancare... taicamio e in Spania ...trebuie sa ma lupt eu si sora mea sa asiste la asta..saraca are doar 7 ani..cacat de viata

| Aneel a răspuns:

Uite, din cate am citit ai un suflet foarte mare si eu iti dau sfatul sa o lasi... te distantiezi de ea pana o sa-si intre in fire si o sa vada acest lucru si ea va fi cea care va veni la tine si te va iubi, las-o poate are momentele ei si nu uita ca tot ce spune (poate la nervi) ea este mama ta si inauntrul ei te iubeste. Asculta-ma ca stiu ce spun, si eu am patit la fel si a mers big grin