| LolaMona a întrebat:

Hey oameni minunati. Acum o saptamana eu si cu fratele meu am stat ceva impreuna,cam cinci zile. I-am spus tot ce am in minte, tot ce ma deranjeaza, pentru ca lui ii place sa de.a ajutor ca un psiholog. Dupa am fost la munte cu niste prieteni de.ai unui prieten, si la masa am parut cum a spus el tacuta, dar din motivele mele, desi de obicei nu vorbesc mult. Dupa cateva zile am venit la el. Si a inceput sa se ia de mine spunand, ca daca as spune un cuvant macar o data, ca eu spun 12 cuvinte intr-o zi, ca eu sunt introvertita si ca el este vai ce sa zic un mare extrovert. I.am zis sa taca din gura si am decis sa ma distantez de el pana nu incepe sa imi invadeze total spatiul personal. Cred ca am facut decizia inteleapta. Dar totusi cum sa ii explic si lui sa nu mai intre in spatiul meu personal? Ca.ci in familia asta nimeni vad ca nu intelege

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Vezi-ti de treaba ta si roaga- l frumos sa nu te mai deranjeze.Bafta! happy

| Freya1 a răspuns:

Asta e felul tau de a fi si eu sunt mai introvertita si nu imi place sa vorbesc milt prost si fara rost sa ma bag in seama aiurea ...trebuie sa le spui tuturor apropiatilor ca daca vor vrea o relatie de bun augur cu tine ori sa te ajute ori sa te accepte...in fosta mea relatie pe langa toate neantelegerile si asta a fost un motiv pentru care ne-am despartit eu eram mai retrasa nu imi placea sa ma bag in seama sau sa stau la taclale cu straini pr de a lui si el ma acuza si mi baga pe gat si mi s-a luat.

| LolaMona explică (pentru Freya1):

Aceeasi problema si la mine, dar eu n.am sa stau sa ii explic nimic ca degeaba

| Freya1 a răspuns (pentru LolaMona):

Asta iti spun nu ii explica spune-i acceptama sau nu.Fiecare om are firea lui iar tu prin firea si comportamentul tau te definesti nu poti sa fi altfel doar sa multumesti pe alti

| minrest a răspuns:

Draga Lola, relatiile dintre oameni nu se explica, ci se regleaza atitudinea. De exemplu, tu l-ai incurajat sa intre prea mult in viata ta, de acum ia putina distanta, pana ajungi sa te simti confortabil.

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu el despre acest lucru sincer si deschis. Dar vorbeste cu blandete si respect profund.Un raspuns bland indeparteaza furia.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi pur și simplu găsești motivul că ești fată și el băiat, și să nu-și bage nasul unde te privește doar pe tine. La fel am și eu o soră de 19 ani, nu vorbim niciodată despre noi. Nu mă destăinui niciodată familiei să-i zic ce am pe suflet sau chestii din astea. Eventual dacă am nevoie de ajutor, îl cer eu. Și eu sunt introvertit dar asta nu înseamnă că nu pot fi social. Pur și simplu uneori nu-mi plac persoanele de lângă mine și subiectele care le abordează și prefer să tac. Sau la petreceri la fel, prefer să stau mai retras și mă deranjează când toată lumea vine la mine și mă întreabă de ce nu dansez, de ce nu mă distrez, etc.