| Sorina024 a întrebat:

Am 16 ani si sunt in clasa a10a.Cand eram mica parintii mei s-au despartit si eu m-am mutat cu mama din Timisoara in Iasi. Tatal meu m-a facut sa ma inchid mult in mine tinandu-ma sub inferioritate mereu,cand am ajuns in Iasi m-am adaptat foarte greu fiind exagerat de timida si de speriata,cu trecerea timpului din atitudinea mea de copil timid am ajuns o persoana rea, aroganta si nu prea sociabila fiindu-mi foarte frica sa fiu deschisa cu prea multa lume.
In liceu pot spune ca sunt respectata,am prieteni,de integrat consider ca am facut-o,dar problema e alta si e mai recenta.Un coleg care se crede " cel mai smecher " a inceput sa ma ia la misto,un misto din punctul meu de vedere de prost gust adresandu-mi tot felul de cuvinte ca iubire, ca eu il iubesc foarte mult,anumite atingeri care nu isi au rostul,a inceput sa se dea la prietenele mele si culmea ele il lasa sa le pupe, sa le imbratiseze si tot felul de chestii care eu le vad de prost gust. M-am imbatat de revelion, stiu ca nu e ceva de laudat, dar pentru mine e o noapte speciala si chiar aveam nevoie de o astfel de descarcare pentru alte lucruiri, fara sa imi dau seama am incepuit sa vorbim pe Facebook si i-am intrat in jocul lui cu " iubire ", a2a zi l-am blocat si am sperat ca se va uita cand incepe scoala,dar l-am provocat,am facut din rau in mai rau si acum nu stiu pe unde sa mai scot camasa. Am incercat sa-l ignor,am incercat sa-i vorbesc la modul arogant,sa-i arat ca el e cel care se face de ras nu eu, am incercat sa-mi spun ca el nu exista, dar lui ii place orice ii fac si nu ma lasa in pace, am specificat ca nu sunt genul de " fetita cu fundita " si toti spun ca eu sunt aia care exagereaza si de fapt ar trebui sa las de la mine si asa e mai bine, dar nu am ce sa las din moment ce noi nu ne-am inteles bine niciodata si nu ma consider de un nivel asa scazut sa particip la ce numeste el glume.
Nu stiu cum sa procedez sa opresc mascarada asta.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Te place si nu stie sa arate asta.
Nu ai ce sa faci decat sa ii continui jocul intr-un mod ironic sau sa il ignori ne vorbind cu el deloc pur si simplu sa nu existe se va plictisi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Multa extrem de multa imaturitate si aroganta la tine.
Imbatatul nu te face mai timida, ci doar mai proasta, pentru ca ti-aifacut rau cu mana ta si probabil te-ai facut de ras in prezenta celor cu care ai baut.
Desi afirmi ca nu-ti pasa si nu-l iubesti pe baiatul ala, trebuie sa-ti spun ca, absolut tot ce ai facut denota ca-ti pasa foarte mult de el!
La beti, omul nu se mai poate abtine si nu-si poate replica senmimentele reale, de aceea ti-ai dat drumul si ai spus adevaruri, pe care dupa aceea le-ai regretat.

Stiu 2 cupluri longevive de casatoriti, oameni care nu se suporta unul pe altul, fiind aroganti si certareti de cum se gaseau unul in prezenta celuilalt. Ei bine, viata i-a pus pe amandoi in situatii de au cedat si socant a fost sa fim apoi invitati la nnunta lor.
Nu un cuplu, ci doua stiu si culmea este ca au peste 30 de ani de casatorie si sunt cupluri fericite.
Asadar, nu incerca sa ne convingi de contrariu, pentru ca, in sina ta, iti place de el sid e comportamnetul lui.
Faptul ca, iti face impresia ca doar el se face de ras, este doar in capusorul tau! Cine are ochi si urechi sa vada si auda, va vede pe amandoi, ca sunteti si faceti exact la fel, va contrati, ca sa aratati ca nu va pasa, cand in realitate, chiar va pasa unul de celalalt.
Eu abia astept momentul, sa vad cand te intorci aici, sa ne spui ca esti impreuna cu el...

| OldSoul a răspuns:

Recomandarea mea e sa-ti vezi de treaba ta si sa-l ignori.
Daca-l bagi in seama va continua.
Daca-l ignori mai adesea sau mai tarziu va renunta.

| danay72 a răspuns:

Poti vorbi sincer și deschis cu el sau dacă nu se poate, continuta să îl ignori și orice face, arata-i ca nu te intereseaza. În cele din urmă va înceta. Un lucru e cert, el face asa pentru ca ii place de tine. Dar nu fii răutăcioasă cu el, trateaza-l cu respect si învinge răul prin bine.

| sofisis a răspuns:

Te place dar e un troglodit. laughing)
Ignora-l. E cel mai bine asa.

| gratargratar a răspuns:

Baiatul te place, dar e incult si nu stie sa se manifeste. Cel mai bine e sa-l eviti cu eleganta, ca sa nu prinda ura pe tine.