| anonim_4396 a întrebat:

Am inceract de multe ori sa discut cu parintii mei despre problemele mele dar ei nu vor sa ma inteleaga, de fapt ei nu sunt de acord cu deciziile mele ( nu sunt de acord ce iubit mi-am ales ) am incercat sa le explic de multe ori ca nu conteaza ca el este de alta religie pe mine nu ma deranjeaza asta si dintr-un timp am inceput sa fiu mai distanta de ei. I-am cunoscut pe parintii lui si par a fi oameni seriosi, am incercat de multe ori sa le prezint parintilor mei pe iubitul meu dar insa ei m-au refuzat dupa ceva vreme ei au vrut sa il cunoasca dar atunci eu nu am mai vrut si am gresit ca nu le-am oferit sansa de-al cunoste.
Intr-un timp am incercat sa nu comunic cu ei si acum nu comunic deloc.
Cand am mai mare nevoie de ajutorul lor, ei nu sunt langa mine sa ma sustina, ma simt nasol stiind ca iubitul meu imi stie toate necazurile mele pe care parintii mei trebuie sa le stie nu el. Am incercat sa apelez la familia mea dar nu am reusti asa ca am apelat la el nu prea mi-o convenit dar nu aveam ce face ( el de multe ori mi-a zis sa las timpul sa rezolve totul si daca o sa am nevoie de ceva sa ii spun lui si o sa am ajute dar mie imi este rusine de fiecare data sa apelez la el ). Am incercat sa discut si cu sora mea dar nici ea nu ma intelege.

ce sa fac sa ma apropi de ei mai mult?

dau fundita pentru un sfat

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Hm e cam greu în situaţia în care te afli. Tot ce poţi face e să vorbeşti direct cu părinţi tăi, dar serios, şi să le arăţi că vrei să-l cunoască pe băiatul respectiv şi etc. Trebuie să fi serioasă. Singura cale prin cale poţi face ceva e comunicarea, să discuţi să le spui că-ţi pare rău. Eventual le poţi arăta ce ai scris aici pe TPU, că se vede că îţi doreşti să fie bine! Baftă!

| cristina_3322 a răspuns:

Urasc sa o zic, dar ...Mama intotdeauna vede totul dintr`o alta perspectiva problemele, si dansa vede, stie, simte atunci cand un baiat e potrivit pentru fata ei.Mama intotdeauna are dreptate. Daca parintii tai nu il accepta doar din cauza religiei, atunci il poti convinge sa vina pe la biserika la religia ta.nu este nici un pacat.Cu timpul il vor accepta.
Gandeste-te ca odata ce ti-a zis ca nu este potrivit pentru tine acel baiat, cere`i si explicatii, sa-ti spuna din ce cauza, ce motiv are sa zica asta avand in vedere ca nu i-a dat sansa sa il cunoasca.Afla motivele si comparale cu parerile tale.Gandeste-te "Daca mama a zis ca e prea urat pentru mine, si nu voi ajunge departe cu el...inseamna ca asa e, meriti un baiat mai frumos." (am zis un exemplu.Compara ce nu`i place mamei tale ->parintilor tai cu ce-ti place tie. daca ei nu`i place ca nu il vede afectuos cu tine, inseamna ca undeva e o chichitza si tu nu o observi deoarece il iubesti. Pune tot ce zice mama ta cap la cap si cu ce zici tu. sa vezi ce iese. intr-un final vei ajunge la o concluzie. 1 - baiatul asta nu este bun pentru mine, merit ceva mai bun.mama are dreptate. sau 2 - nu voi mai gasi baiat care sa ma aprecieze si sa ma iubeasca ca el, asa ca lupt pentru el si voi face tot posibilul sal prezint parintilor mei.

Si eu am trecut printr`o situatie asemanatoare. Dar eu am facut`o mai de oaie:pam fugit la el. fiind din celalalt capat al tariibig grindar n`am facut bine.Si am pus cap la cap ce mi-a zis mama, si ce cred eu despre el, si vad ca mama are dreptate.desi regret enorm de mult ca nu il accepta si ca eu l-am lasat, pentru ca alt baiat sa ma iubeasca ca el nu voi mai gasi. ork la mine s-a terminat urat.

Poate la tine se va termina mai bine. BAFTA!:*

| piktor a răspuns:

Ce`as vrea sa fiu si eu mai independent
da maicamea atata ma sacaie si ma dadaceste, de parca as aavea 3 ani x(
ar tebui sa vezi partea buna a lucrurilor: macar esti mai independenta, inveti sa te descuri in diferite situatii, pe cand ceilalti de varsta ta inca merg la mama si la tata ca nu stiu sa`si cumpere un bilet de tren sau mai cine stie ce happy
oricum, o data cu cresterea in varsta, nu o sa fie parintii tai ci prietenii tai. o sa vezi ca totul o sa se rezolve de la sine:*