| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat sa ma sinucid, mi-au ramas si semne, cum o sa trec, ce o sa urmeze?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treci pe la medic, dar cel mai bine sfatuieste-te cu mama ta, lucrurile importante sa nu uitati ca le puteti rezolva numai si numai cu parintii, degeaba iti spune o prietena fa asa si asa, parintele are experienta este mai in varsta a trecut prin multe poate si prin situatia asta, daca nu vorbesti n-o sa ghiceasca nimeni, ba poate ca da.

13 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu iti spun pentru ca ai fost un mare fraiertongue.

nony
| nony a răspuns:

Poi o sa urmeze reusita, daca prima data nu ai reusit...Scuza-ma,dar nu am respect nici cat un rahat in ploaie pentru tine.
Nu ai pic de caracter daca ai incercat sa-ti iei viata.Nu ma intereseaza ce esti fata sau baiat, dar cel mai bine ar fi sa faci pace cu Dumnezeu.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu poti sa-ti faci asa ceva, numai lasii procedeaza asa. Orsice problema se poate discuta si se gasi cai de rezolvare, da! viata e foartegrea dar ce rezolvi daca apelezi la acest gest.Nu te-ai gandit cum te va judeca lumea daca faci asa ceva, inseamna ca fugi de rsponsabilitatile vietii, esti un om slab, nu iti este frica de Dumnezeu?

cami
| cami a răspuns:

Nu fii negativist. Orice pe lumea asta are o solutie. Gandeste-te doar, ca cineva te iubeste. Fa-o macar pentru el.

| SweetCandy a răspuns:

Cred ca ar trebui sa urmeze o vizita la un psiholog bun
nimic nu merita sa te faca sa iti iei viata! si asta trebuie sa iti intre bine in minte!happy

| Casiana a răspuns:

Eu cred ca viata ta este cel mai pretios lucru pe care il ai...Asa ca pretuieste-l! Daca vrei sa vb cu mine trimite-mi un mesaj privat cu idul tau...winking! Astept!

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Acum vb cu parintii tai
apoi du-te la un psiholog bun care sa te sfatuiasca
pentru semne intreaba la farmacie sa-ti recomande un unguent pentru cicatrice
nu mai incerca asa ceva niciodata! nimeni si nimic nu merita sa-ti iei viata!

| cristina_4037 a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu stefan, si, ...mai ales, cred ca inca ai o varsta destul de frageda, daca acum recrgi la astfel de lucruri, in viata o sa dai de probleme mult mai grele, cum le vei face fata?
Trebuie sa treci cu demnitate, sai ai orgoliu in fata oricarei provocari si oricrei perioade mai putin bune din viata ta.
Viata are momente bune si momente proaste, dar, noi, trebuie sa trecem cu brio peste, iti dai seama ca daca viata ar fi numai plina de lucruri bune, ne-am plictisii, trebuie sa fie si altceva.
Sfatul meu este sa incerci sa treci peste, sa nu te mai gandesti la sinucidere, pentru ca numai un om slab si las vrea sa treaca peste probleme luandu-si viata. Si tu poti sa fi tare, poti sa treci peste...ai incredere in tine si vorbeste ori cu parintii despre problema care te-a adus in starea asta depresia, astfel incat sa incerci sa te sinucizi, sau...cu un psiholog. Sa stii ca nu e nimic rusinos sa vorbesti cu un specialist( psiholog), pentru ca el te poate ajuta sa treci peste aceste pase proaste.
Fii tare, si treci demn de toate problemele care te inconjoara. Ai incredere in tine si totul o sa fie bine.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Te pup, si noroc.:*

| byenkutzyk a răspuns:

E cel mai mare pacat sa te sinucizi, o sa ajungi exact unde nu trebuiestraight faceDumnezeu ti-a dat viata ca sa ti-o traiesti, nu ca sa ti-o iei, doar EL are dreptul acesta si stie ce facewinkingNu merita sa iti iei viata pentru nimeni si nimicstraight faceO vizita la un psiholog poate o sa te ajunte foarte multwinking

| naviDIabLO a răspuns:

Nu o sa urmeze nimic decat ca o sa umbli cu eticheta,, a incercat sa se sinucida nebunul''. Gasesti un hobby si ocupate de el.Mai bine un sfarsit de groaza, decat o groaza fara sfarsit, gandeste-te.

| passion a răspuns:

Deci imi dai impresia ca nu prea gandesti...renuntza si traiesteti viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca atat merita viata ta? Sa ti-o iei pentru te miri ce copilarie? Atat le lasi tu parintilor tai care te-au crescut si te-au iubit? Cu ce au gresit parintii tai sa le lasi doar lacrimile si regretele? Si pentru ce? Spune cinstit, pentru ce! Gandeste-te bine, cat de frumoasa este viata, scoala, iubirea (chiar cu nabadai si despartiri), prietenia, familia, soarele si luna... Ai vrut sa parasesti toate astea? Vorbeste cu parintii tai, stai aproape de ei si accepta-le ajutorul si sfatul. Accepta ajutorul unui psiholog si bucura-te de viata, de viitor, de fericire. Tu iti poti construi un viitor fericit daca iubesti viata, familia si daca ai vise si teluri pe care sa le atingi. Curaj, si vino des aici pe TPU unde vei gasi un sfat, support si intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merita sa faci asta pentru nimeni si nimic in lume tu esti un unicat esti o persoana speciala iar in lumea asta toti sunt egali. Orice sa-r fi intamplat trebuie sa treci peste intr-adevar importante ar fi si vizitele la psiholog. Nu este insa prea bine ce ai facut pentru ca DUMNEZEU ti-a dat viata si numai el ti-o poate lua. Tine minte sfatul meu!