| Avantasia a întrebat:

Mi-au iesit 2-3 puncte negre pe frunte si le-am scos si mi-au ramas niste semne rosii... de 2-3 zile si vad ca nu imi mai trec. Ce sa fac?straight face

1 răspuns:
| white_2190 a răspuns:

Punctele negre apar ca urmare a acumularii unui amestec de seboree si celule moarte, care blocheaza porii. Culoarea inchisa a punctelor este data de pigmentul din celulele moarte si sebum. Punctele negre conduc la o dilatare a porilor, iar pesoanele cu tenul gras se vor confrunta cu o textura imperfecta si aspra a pielii.

Sfaturi
Curata fata cu un sapun medicinal si apa calduta pentru a reduce ingrasarea tenului si a elimina sansele unei infectii;
De asemenea, spalarea tenului cu apa limpede de cate ori este posibil va apara fata de factorii poluanti din mediul inconjurator;
Nu folosi creme hidratante uleioase, mai ales pentru zonele cu probleme;
Punctele negre ar trebui tratate doar de catre un doctor pentru a evita infectiile sau cicatricele. Probabil ai lezat pielea, acum ea trebuie sa se refaca.da-te cu crema de galbenele sau cu una cu extract de melci happy