| ontopoftheworld a întrebat:

Am inteles ca la 10 absente se scade un punct la purtare. Dar e pe semestru sau pe an? ne-a zis diriga ca e pe an adica cele de pe primul se aduna cu cele de pe al doilea... poate sa-mi dea cineva un link unde scrie in lege sau ceva concret sa ma contrazic cu ealaughing

Răspuns Câştigător
| paul21 a răspuns:

Nu este o lege ca la 10 absente sa iti scada un punct la purtare. Asta decide scoala, scrie in regulamentul scolii.
Mie mi s-a spus la scoala ca la un anumit numar de absente ni se scade un anumit procent din alocatie. Asta este lege aprobata de guvern si scrisa in Monitorul Oficial. La 10 absente pe luna, se scade 20% din alocatie, iar la 20 absente pe luna 50% din alocatie. Reducerea alocatiei dureaza 3 luni, incepand cu luna urmatoare in care ai lipsit.

Legea o gaseti aici http://www.mediasinfo.ro/......011/02/02/

In ceea ce priveste scaderea notei la purtare, diriginta decide.
Eu unul, nu sunt de acord cu reducerea alocatiei.

4 răspunsuri:
| NoCharachter a răspuns:

Nu ai limita adica semestru sau an. daca e jumatatea semestrului si ai 10 absente nemotivate ti se scade un punct.

| Aniiia a răspuns:

E pe semestru! nul baga in seama pe profesor, a vrut sa glumeasca cu voi. dar la purtare la sfarsit de an se aduca cele doua si nu stiu ce se mai face si se face media la purtare pe an

| DMuffin a răspuns:

Media la purtare se face pe fiecare semestru ceea ce inseamna ca se scade doar daca ai 10 absente pe un semestru.

| Dyana_2608 a răspuns:

Din cate stiu eu se scade un punct la purtarea la 10 absente facute pe un semestru, deci la 20 de absente pe an. Cel putin la mine la scoala asa este. Sper ca am reusit sa te ajut