| Ioana_2005 a întrebat:

Am intrat la liceu la profilul stiinte ale naturii. Ce imi puteti spune despre acest profil? Pe ce se pune baza si din ce voi da bacu? Thx:*

15 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Mate- Fizica- Cghimie-Biologie,
Bac-ul dai la Mate programa M1-2 ( adica tot M1, dar putin mai usurel decat cei de la mate-info ) si la alegere un obiect intre fizica, chimie sau biologie. Asa ca urmareste-ti prioritatile de pe acum happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca iubesti natura totul va fi foarte bine.Referitor la ce dai bacalaoreatul e un semn de antrbare deoarece fiecare ministru de la anvatamant cand ajunge-n functie face modificari an legislatie.

| 123321456654 a răspuns:

Si eu sunt tot la stiinte ale naturii, iar la liceul la care am fost repartizata mi-au dat un cd cu planul de invatamant daca vrei sa ti-l dau si tie da add danny3lla_94

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar am terminat liceul la un astfel de profil:bazele se pun binenteles pe biologie...animala si vegetala si apoi in aXIIa genetica .care mi s-a parut destul de grea...la bac materie obligatorie este biologia din care te sfatuiesc sa o alegi pe cea animala si vegetala din clasele aIXa si aXa.ca sunt oarecum mai 'usoare'...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E unu naspa ca ai mate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa ajung biolog marin. E bun acest profuil pentru mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu termin a 8-a. mi-e cam greu.sad... dar sunt sigura ca mai departe o sa merg la Finante Banci.pentru ca asta vreau si asta imi place! Si am citit. m-am tot documentat.si vreau sa merg la Stiinte ale Naturii. M-ar ajuta mai departe acest profil? la Finante Banci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ma ajuta si pe mie.eu vreau sa merg mai departe la Finante Banci...si sunt sigura ca acolo voi merge pentru ca asta vreau sa fac si asta imi place:X.si am citit, m-am tot documentat.si vreau sa merg la Stiinte Ale Naturii.Ma va ajuta alegerea asta mai departe la Finante Banci? va rog sa-mi spune-ti!big grin:*. sau daca nu spuneti-mi voi. ce liceu si profil ar fi potrivit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Finante Banci cel mai bine e sa mergi pe profilul Matematica-Informatica, nu Stiinte ale Naturii.NU au nimic in comun. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce biologie voi da la bac?(anatomie, biologie...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo Ioana sa mergi mai departe si eu vreau tot la stintele naturi sa dau:X

| Andreea1805 a răspuns:

În primul rând, cred că se va mai schimba câte ceva până vei da tu Bacul. Eu am terminat anul acesta liceul la acelaşi profil. Îţi pot spune că poate fi util dacă vrei să dai la Medicină sau la Farmacie, dar poţi urma şi orice altceva. Se face destulă fizică, matematică, biologie, chimie. Teză vei da la română, mate şi doua dintre fizică, bio, chimie (îţi alegi tu). Dacă se va păstra aceeaşi metodă de bacalaureat, vei putea da:
Română(scris+oral)
Lb. Străină(oral)
Matematică(M2)-adică este cu mult mai uşor decat M1(mate-info-eu am fost şi pe acolo vreo 2 ani)
Biologie sau Chimie sau Fizică
Sport sau Geografie sau Istorie

Ar mai fi cate ceva de spus, dar o să vezi tu. Nu e un profil greu, dar nici uşor, acum depinde şi de liceu, de profesori.

Îţi doresc multă baftă!

| foo a răspuns:

Pai...ai intrat numa asa ca deh...acolo o puscat media? Intreba numai asa...ca observ ca nu stii mai nimic despre acest profil.
Well...se bazeaza pe fizica-chimie-biologie. Eu anul acesta am terminat acest profil. Parerea mea e ca-i ce-l mai ok profil dintre toate. Dar e si destul de solicitant pana prin calasa a 11 a (faci acelasi numar de ore de informatica ca si cei de la mate-info) Dar... daca vrei sa mergi pe partea cu medicina, farmacie, protectia mediului etc. e cea mai buna alegere... daca nu? Mare greseala

| maladoi a răspuns:

D

| roxy22 a răspuns:

E un profil foarte bun... daca iti place sa si inveti! am terminat acum 2 ani si l-am facut la seral. nu e greu dar nnici simplu, ai materii de baza s cum ai mai fot sfatuita incearca sa iti alegi d p acum c anume te-ar interesa pentru bac! si din cele 3 materii : biologie-chimie si fizica ai d ales doar una. eu am ales chimia! iar
la ultima proba poti alege c vrei u : d exemplu eu am ales geografia! succes s nu te lua dupa c spun altii,, formeaza-ti propia parere s invata ca sa ti se para usor!