| BlizZz a întrebat:

O intrebare despre liceu, daca urmez in Braila profilul stiinte ale naturii la Ana Aslan, un liceu doar cu profil stiinte ale naturii, dupa ce iau bacu, primesc ceva in plus? adica care e diferenta daca fac un liceu doar cu profilul de stiinte ale naturii sau daca urmez un liceu cu mai multe profile mate info stiinte sociale etc, unde au si stiinte sociale? care e diferenta intre ele?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca o sa iei bacalaureatul primesti doar diploma de bacalaureat si cea de 12 clase terminate daca nu iei bacalaureatul primesti doar diploma sau adeverinta de 12 clase terminate.La stiinte ale naturii precum si la filologie, stiinte sociale, mate-info nu primesti nicio calificare..nu te specializezi in nimic fiindca sunt profile teoretice...ca sa ai o calificare poti urma ceva tehnologic, vocational, economic.
Dar bineinteles daca faci o facultate de profil dupa liceul teoretic o sa ai acea calificare, specializare in urma absolvirii facultatii.
Succes.

| AC4S4 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

La mate-info se poate da un atestat care iti va elibera o diploma de "Asistent IT" sau ceva de genu', atestatul se preda in clasa a XIIa. La filologie (cum spunea profa de romana) se poate obtine diploma de limbi straine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta intre liceele teoretice este doar de profile si unele materii. Indiferent ce liceu teoretic urmezi nu primesti vreo calificare. Calificarea se poate obtine doar daca urmezi un liceu cu profil economic, tehnic sau vocational.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU primeşti nimic în plus - doar Diploma de BAC!

Dacă faci un liceu tehnologic, atunci dai şi "alte examene" pentru a obţine Certificatul de competenţe profesionale - vezi detalii la linkul :
http://isj.vs.edu.ro/......0liceu.pdf

Vezi alte detalii şi în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......le-ix-xii/

http://www.tpu.ro/......u-facut-o/

Toate cele bune!

| Mary012 a răspuns:

Nu o sa primesti nimic decat diploma de bac.