| EugenEB a întrebat:

Am intrat pe DEX Online si cand scriu cuvantul 'cetatenie' imi da sinonim 'nationalitate' si invers.
Am cautat si pe dex in engleza si tot asa imi arata, apoi am cautat o poza cu un pasaport american si scria la un moment dat pe el Nationality:USA.
Deci, cetatenie=nationalitate? Deoarece am auzit persoane care zic ca sunt lucruri diferite, dar se pare ca nu prea este chiar asa (cel putin in alte tari).

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Parerea mea e acelasi lucru...