| foreveryou a întrebat:

Care e diferenta dinte cetatenie si nationalitate? :l

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nationalitate- tara in care te-ai nascut.
Cetatenia o dobandesti, pentru ca te nasti undeva, sau pentru ca sentimentele, gandurile si cunostintele tale sunt in asentimentul tuturor cetatenilor acelui stat. Pentru asta, trebuie sa stii limba, istoria, imnul, constitutia, si sa iubesti acea tara(se da un test foarte dur pentru dobandirea cetateniei). O persoana poate avea doar doua cetatenii, cea de baza si inca una. daca vrea o alta cetatenie, renunta la ua din ele.

7 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Cetatenia o dobandesti daca te muti in alta tara si vrei sa ramai acolo! cu nationalitatea te nasti si nu se poate schimba niciodata!

| soaitamarius a răspuns:

Nationalitate: de ce natie esti ex: Roman si daca traiesti in iatalia castigi cetatenie italiana. Nu stiu de ce am raspuns laughing. Dar dai FUNDA lui dilymack300!

| valentingb a răspuns (pentru soaitamarius):

Esti bravo! laughing

| soaitamarius a răspuns (pentru valentingb):

Ce?

| valentingb a răspuns (pentru soaitamarius):

Ok,traduc: esti tare, esti amuzant, esti cool, esti bravo. (MD)

| soaitamarius a răspuns (pentru valentingb):

Mersi si tu meriti FUNDA! laughing

| dilymack300 a răspuns:

Nationalitatea este originea ta:roman, italian, austriac, etc.

Cetatenia este dreptul pe care il primesti ori la nastere, daca te nasti de exemplu in Italia si parintii sunt romani ai cetatenie si italiana si romana, sau il primesti in urma locuirii intr-o tara dupa cativa ani, in SUA de exemplu dupa 7 ani din cate stiu.