| Elena_Miruna_2001 a întrebat:

Am luat o nota mica la teza, dar le-am spus parintilor mei ca am luat de fapt 9....cum sa le spun adevarul fara sa iasa o cearta mare?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Le spui ca ti-a fost frica sa nu te certe, dar ca ști ca ai greșit și vrei sa îndrepți lucrurile.Le spui ca ești conștientă ca meriți sa fii pedepsita și ca respecți tot ceea ce ei spun. Cere-ți scuze și vorbește cu ei intr-un moment în care sunt bine dispuși. Un răspuns blând va îndepărta furia, de aceea sa vorbești respectos și blând.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa le spui de la inceput adevarul. Acum, orice ai face, cearta tot mare va fi.

| peperonies a răspuns:

Le spui ca notele nu conteaza si ca peste 10 ani nu o sa mai stie nimeni cat ai luat in teza pentru ca notele nu conteaza.

| Zorok a răspuns:

Mama am luat 9-5 la teza (sau cat ai luat) si iti da o palma papa

| anamatey a răspuns:

Le spui ca a spus profesorul din gluma ca ai luat 9 dar a uitat tezele si azi le-a adus si ai luat de fapt... dar tu chiar ti-ai invatat si ca cea mai mare nota a fost... ( 7 de exemplu ) si ca cea mai mica a fost ( 3 de exemplu ). Dar ce nota ai luat la teza?