| Neinteleasa a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor Acum cateva zile am dat lucrare la mate din intervale si au fost 3 ex primele doua cu cate 3 pct si celalat cu 2 pct Oricum eu la mine in clasa stau in ultima banca si puteam sa copiez inssa am avut ultima ora mate in aceea zi si o cls a avut sedinta la noi in clasa si ne-au mutat altundeva si nu am stiu si am venit printre ultimii si am ajuns chiar in primi banca nas in nas cu profa am dat lucrare nu am sttiu sa fac nimic sunt tufa la mate tufa Voi stiti ce e aia TUFA? eu sunt..in timp ce alti copiau bine mersi in ultimele banci eu eram in prima si ma uitam pe perti si dupa zici ca sunt cea mai proasta din csl cand colo ceilalati au copiat Oricum nu am facut nimic ma incurcam chiar cand sa aflu x Mi-e frica ca o sa iau 2 iar parintii mei nu accepta note mici fiindca in clasa 1-4 am luat excelenta la mate. Sincer numai suport ma gamdesc intr-una la mate ca o sa iau nota mica nu stiu ce sa fac. cand sunt optimista cand sunt super pesimista pur si simplu nu vreau sa iau un 2-3 ma multumesc si cu 5. dar nu stiu ce sa fac..toat cls ia 8-9-10 pentru ca au copiat si eu nu am putut. dupa zice de mine ca nu stiu mate. Tin sa precizez ca sunt in clasa 9 la FILOLOGIE Ce sa >fac??

Răspuns Câştigător
| StefanVLY a răspuns:

Acum contează doar ce ai făcut tu la acel test, dar dacă spui că n-ai făcut nimic, presupun ca vei lua un 2-3, si îmi pare rau pentru tine, dar dacă chair vrei, poţi invăţa si poţi lua o notă mare dupa acel test, si părinţii tăi vor înţelege pentru ca nu toată lumae e un geniu în matematică, întreabăi dacă ei ştiu jumate din cât ştii tu. Sper să treacă repede timpul pentru că in a 11-a nu vei mai face mate! :X Nu pot decat să-ţi urez o zi bună, si mult succes la matematica. Funda?

2 răspunsuri:
| WildLatte a răspuns:

Acum noi nu mai avem cu ce sa te ajutam. Data viitoare incearca sa fii mai atenta in clasa si sa faci exercitii suplimentare acasa. Nu te baza pe copiat pentru ca nu tot timpul merge cum se pare ca a fost si in cazul de fata. Succes!

| Raluuu a răspuns:

Mi se pare aiurea conform raspunsului lui "w0kz" sa te iei de parintii tai si sa-i intrebi daca ei stiu macar jumatate din cate stii tu laughing. Tu chiar daca esti la filologie, probabil sau sigur nu esti atenta la orele de mate, probabil nu-ti faci temele. Asta e singura problema.Nu cred ca ai un prof/profa care nu explica sau cel putin nu ai precizat alte motive. Pe langa asta, sa te plangi ca nu ai putut copia si ca restul au putut, din nou nu este un motiv pentru care sa nu stii minimul la mate mai ales ca esti filologie si faci doar 2 ani de mate, deci lucruri banale. Eu te sfatuiesc sa pui mana pe manual, pe caietul de clasa (daca ai asa ceva ) si pe o foaie si incearca sa faci niste exercitii de acolo. Ai incercat asta vreodata?!
Sper sa nu iei raspunsul meu ca pe o cearta, dar mi se pare aiurea sa te plangi aici ca nu ai putut sa copiezi si ca esti tufa. PE BUNE?!laughing [Noi sincer cu ce sa te ajutam, sa te consolam pentru asta?]